plauksta plauksta
icon_delna icon_trans icon_facebook icon_facebook icon_twitter
37 Saeimas deputāti čivina Twitter
14
Dec
2011

Lai sazinātos ar vēlētājiem, Saeimas deputāti arvien vairāk izmanto interneta piedāvātās iespējas. Vairāk nekā trešdaļa deputātu ir izveidojuši savu kontu virtuālās saziņas un mikroblogu tīklā www.twiitter.com, bet viena piektdaļa aktīvi atbild uz vēlētāju jautājumiem un blogo saziņas platformā gudrasgalvas.lv.


Twitter jeb čivināšana politiskajā komunikācijā ienāca pirms 10. Saeimas vēlēšanām, kad partijas, partiju līderi un deputātu kandidāti savu nostāju dažādos jautājumos internetā sāka paust arvien aktīvāk. Twitter lietotājs raksta īsas ziņas, kuras redzamas ikvienam profila īpašnieka „sekotājam”, kurš tām pieteicies, atrodot meklēto personu portālā.


Pēc 10. Saeimas vēlēšanām daļa no politiķiem Twitter pieklusa, taču daļa turpināja rakstīt ziņas jeb tvītot arī tad, kad priekšvēlēšanu drudzis bija aiz muguras. Līdzīgi bija arī šajās vēlēšanās, kad daži no Saeimā iekļuvušajiem savus Twitter sekotājus pēc vēlēšanām ir atstājuši klusumā.


Portālā 37 no 100


Lai gan decembra sākumā Twitter reģistrējušies 37  tautas kalpi, par savu darbu Saeimā vai par aktuālākajiem notikumiem regulāri raksta tikai daļa. Aktīvākie ir Aleksejs Loskutovs (V), Ingmārs Čaklais (V), Dzintars Rasnačs (VL-TB/LNNK),  Juris Viļums (ZRP), Lolita Čigāne (V) un Ojārs Ēriks Kalniņš (V), kuri veikuši ierakstus vairāk nekā tūkstoš reižu. Aktīvākai ir A/ Loskutovs, kurš ap sevi pulcējis gandrīz četrus tūkstošus sekotāju un veicis vēl vairāk ierakstu.


Visvairāk čivina Nacionālā apvienība un Vienotība


Proporcionāli visaktīvākie saziņā caur Twitter ir nacionālās apvienības VL-TB/LNNK deputāti. No 11.Saeimā ievēlētajiem 14 nacionālās apvienības deputātiem, tikai trim deputātiem nav twiterkonta. Deputāts Jānis Dombrava plenārsēžu laikā informē par Saeimas lēmumiem, bet Dzintars Rasnačs veicis pat vairāk nekā divarpus tūkstošus ierakstu. Turpretim Raivis Dzintars ir veicis vien 12 fragmentārus ierakstus, bet Imants Parādnieks pēdējo ziņu vēlētājiem ir nodevis pirms 11. Saeimas sanākšanas – 1. oktobrī.


Vienotības deputāti skaitliski Twitter pārstāvēti visvairāk – 12 no 20 frakcijas deputātiem ir izveidojuši savus kontus sociālajā vietnē. Vienīgais no 12 deputātiem, kurš Twitter veicis tikai dažus ierakstus, ir Arvils Ašeradens, kurš nav izrādījis aktivitāti kopš 2011. gada aprīļa.


Zatlera Reformu partijā no 16 deputātiem Twitter komunicē pieci. Bez aktīvā Jura Viļuma tur mēdz uzturēties arī Valdis Zatlers, kurš gan pārsvarā retvīto jeb pārpublicē ziņas no partijas Twitter konta. Romualds Ražuks veicis tikai 12 ierakstus, pēdējo publicējot īsi pirms vēlēšanām – 9. septembrī.


SC, ZZS un pie frakcijām nepiederošie deputāti Twitter sazinās maz - trīs no katras frakcijas un ārpus frakcijas esošajiem. No lielākās frakcijas – SC, kur kopā ir 31 deputāts, cik zināms Twitter komunicē trīs - Vladimirs Reskājs, Ņikita Ņikiforovs un Andrejs Klementjevs. No ZZS komunicē bijušie ministri – Ilona Jurševska, Uldis Augulis un Raimonds Vējonis. Pie frakcijām nepiederošie deputāti nav aktīvi, jo no trim portālā esošajiem - Elīna Siliņa, Klāvs Olšteins un Jānis Upenieks, aktīva ir tikai E. Siliņa; K. Olšteins savu pēdējo ierakstus veicis 20. septembrī, bet J. Upenieks ierakstījis vien piecas ziņas.


Arī partijām savi Twitter profili


Saziņu ar saviem vēlētājiem un medijiem Twitter uztur “Visu Latvijai”, Vienotība, Zatlera Reformu partija un Saskaņas Centrs. Vienīgā Saeimā esošā partija, kura pastarpinātu komunikāciju ar vēlētājiem Twitter neuztur, ir Zaļo un Zemnieku savienība. Tiesa, cerēt, ka ierakstus no partiju kontiem veic partijas priekšsēdētāji vai kādi citi politiķi, būtu naivi, visticamāk, tos veic sabiedrisko attiecību cilvēki.


Saskaņas Centrs savu pirmo ierakstu mikroblogu vietnē veica 2011. gada 29. maijā, dienu pēc Valsts prezidenta ierosinājuma atlaist Saeimu, rakstot: „Arī Saskaņas Centrs beidzot saka: pietiek klusēt!! Mēs ar prieku pievienojam savu balsi diskusijai jaunajos sociālajos medijos. RT RT RT ;)”. SC jau nākamajā dienā pēc Rīkojuma Nr. 2 aicināja iepazīties ar apvienības „ekonomikas politikas vadlīnijām”.  SC seko 346 cilvēki, bet sešu mēnešu laikā ir veikti gandrīz 200 ieraksti. SC bieži pārpublicē tās priekšsēdētaja, Rīgas mēra Nila Ušakova Twitter ierakstus, kā arī diskutē ar žurnālistiem un politiķiem.


Visvairāk sekotāju ir Visu Latvijai! Twitter kontam – pāri pār 3100 sekotājiem, arī Vienotībai seko vairāk nekā 3 tūkstoši cilvēku. Vienotība ir līderis ierakstu veikšanā – gandrīz divarpus tūkstoši.

Partiju Twitter konti

PARTIJA TWITTER KONTS SEKOTĀJU SKAITS IERAKSTI JEB TVĪTI
Visu Latvijai @VisuLatvijai  3 123 1 468
Vienotība @VienotibaLV  2 938 2 506
Zatlera Reformu partija @Reformpartija 1 272 285
Saskaņas Centrs @saskanascentrs 346 203

 

 

 

Deputāti un ministri atbild un skaidro gudrasgalvas.lv


Platformā Gudrasgalvas.lv, kura tika izveidota, lai stiprinātu saikni starp sabiedrību un deputātiem, ikvienam ir iespēja sev svarīgus jautājumus uzdot deputātiem un arī ministriem.  Politiķiem platformā ir iespēja uz tiem atbildēt, skaidrot savus lēmumus blogā, piedalīties diskusijās un aptaujās.

Saskaņā ar portāla veidotāju sniegto informāciju, 2012.gada sākumā 70 no 11.Saeimas deputātiem kaut reizi ir izmantojuši www.gudrasgalvas.lv laika posmā kopš 2011.gada augusta beigām. Ar vēlētājiem platformā komunicē arī desmit no 14 ministriem.
 
2012.gada sākumā jau vairākus mēnešus visaktīvākā saziņas vietnē ir deputāte Inga Bite (ZRP), kura uz lietotāju jautājumiem atbild gandrīz katru dienu. Tāpat janvāra sākumā starp aktīvākajiem mājas lapas lietotājiem bija Dzintars Rasnačs (VL-TB/LNNK), Valērijs Agešins (SC), Boriss Cilevičs (SC), Andrejs Elksniņš (SC), Ingmārs Čaklais (V), Ingrīda Circene (V), Ināra Mūrniece (VL-TB/LNNK), Vineta Poriņa (VL-TB/LNNK) un Andrejs Judins (V), norāda portāla veidotāji. Aktīvāko deputātu un ministru tops pastāvīgi mainās, ņemot vērā viņu aktivitāti iepriekšējā mēneša laikā.

 

Ministri aktīvāki Twitter


No 13 jaunās valdības ministriem sociālajā vietnē atrodami teju visi ministri, kā arī ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V). Ar čivināšanu nenodarbojas vienīgi zemkopības ministre Laimdota Straujuma, iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (ZRP), kā arī tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš (VL!-TB/LNNK).


Aktīvākie vīterotāji ar lielāko sekotāju skaitu ir izglītības ministrs Roberts Ķīlis (ZRP), vides un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs (ZRP), Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (Vienotība), kā arī bezpartejiskais ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.


Ministru aktivitāte nav tik liela brīdī, kad jāatbild uz lietotāju jautājumiem platformā gudrasgalvas.lv, tur aktivitāti izrādījuši V. Dombrovskis, I. Circene, A. Pabriks un L.Straujuma, bet sarunā neiesaistās arī Twitter aktīvais R. Ķīlis, E. Sprūdžs.Deputātu lietotājvārdi vietnē twitter.com

DEPUTĀTS FRAKCIJA TWITTER.COM KONTS
Romāns Naudiņš VL-TB/LNNK  @romansnaudins
Imants Parādnieks  VL-TB/LNNK  @Paradnieks
Dāvis Stalts VL-TB/LNNK  @Stalts
Ilmārs Latkovskis VL-TB/LNNK  @IlmarsLat
Ināra Mūrniece VL-TB/LNNK  @imurniece
Vineta Poriņa  VL-TB/LNNK  @VinetaPorina
Jānis Dombrava VL-TB/LNNK  @janisdombrava
Raivis Dzintars  VL-TB/LNNK  @RaivisDzintars
Raivis Blumfelds  VL-TB/LNNK  @RBlumfelds
Kārlis Krēsliņš VL-TB/LNNK  @kazus130445
Dzintars Rasnačs VL-TB/LNNK  @DzintarsRasnacs
Dzintars Zaķis Vienotība   @DzintarsZakis
Edvards Smiltēns  Vienotība   @EdvardsSmiltens
Aleksejs Loskutovs Vienotība   @Loskutovs
Atis Lejiņš Vienotība   @AtisLejins
Ainars Latkovskis Vienotība   @a_latkovskis
Rasma Kārkliņa  Vienotība   @RKarklina
Ojārs Ēriks Kalniņš Vienotība   @Ojars_E_Kalnins
Andrejs Judins Vienotība   @AndrejsJudins
Lolita Čigāne Vienotība   @lolita_cigane
Ingmārs Čaklais Vienotība   @ingmarscaklais
Andris Buiķis Vienotība   @AndrisBuikis
Arvils Ašeradens Vienotība  @aseradens
Inga Bite ZRP  @IngaBit
Juris Viļums ZRP  @jureits
Valdis Zatlers  ZRP  @Vzatlers
Valdis Liepiņš ZRP  @valdisliepins6
Romualds Ražuks ZRP  @RomualdsRazuks1
Guntars Igaunis un Juris Viļums (kopīgs konts) ZRP @LG_deputati
Ilona Jurševska  ZZS  @ilonajursevska
Uldis Augulis ZZS  @uldisaugulis
Raimonds Vējonis ZZS  @Vejonis
Ņikita Ņikiforovs SC  @Nikitich
Andrejs Klementjevs SC  @Klementjevs
Vladimirs Reskājs SC  @VladimirReskajs
Jānis Upenieks Pie frakcijām nepiederošie deputāti  @UpenieksJanis
Klāvs Olšteins Pie frakcijām nepiederošie deputāti  @KlavsOlsteins
Elīna Siliņa Pie frakcijām nepiederošie deputāti  @Silina_Elina


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ministru lietotājvārdi vietnē twitter.com

 

POLITIĶIS AMATS TWITTER KONTS
Valdis Dombrovskis Ministru prezidents @Vdombrovskis
Artis Pabriks aizsardzības ministrs @Pabriks
Andris Vilks finanšu ministrs @AndrisVilks
Ilze Viņķele labklājības ministre @vinkele
Edmunds Sprūdžs vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs @EdmundsSprudzs
Žaneta Jaunzeme-Grende kultūras ministre @ZanetaJaunzeme
Roberts Ķīlis izglītība sun zinātnes ministrs @cantab3
Daniels Pavļuts ekonomikas ministrs @pavluts
Ingrīda Circene veselības ministre @Icircene
Aivis Ronis satiksmes ministrs @AivisRonis
Edgars Rinkēvičs ārlietu ministrs @edgarsrinkevics
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

* Raksts papildināts 2011. gada 9. janvārī ar informāciju par deputātu aktivitāti portālā www.gudrasgalvas.lv

Pievienot komentāru
Vārds:*
E-pasts:*
Pievienot