plauksta plauksta
icon_delna icon_trans icon_facebook icon_facebook icon_twitter
Ar kādām automašīnām brauc Saeimas deputāti?
20
Feb
2014

Foto: Flickr: Sarflondondunc

„Sabiedrības par atklātību – Delna” veiktā analīze liecina, ka Saeimas deputātu privāto automašīnu vidū ir gan prestižu auto marku spēkrati, gan tautā iecienītas automašīnas. Deputātu iecienītākās auto markas Volvo, Volkswagen, Toyota un BMW.

2012.gada 16.aprīlī 11.Saeimas uzraudzības portāls DeputatiUzDelnas.lv publicēja rakstu "Kā brauc Saeimas deputāti", kurā analizējām Saeimas autobāzi. Esam atgriezušies pie automašīnu tēmas, šoreiz, lai noskaidrotu kādas automašīnas pašiem deputātiem atrodas lietošanā vai īpašumā. Pētot un atspoguļojot datus, Delna secina, ka Saeimas deputātu privātie un lietojamie auto ir ļoti atšķirīgi, līdzīgi kā tas ir sabiedrībā, kur auto var būt pēdējo gadu jaunākie modeļi vai desmit un vairāk gadus vecas mašīnas.

Saeimas deputātu par 2012.gadu iesniegtās VID amatpersonas deklarācijas liecina, ka populārākās markas braucamrīki, kas parlamentāriešiem atrodas īpašumā vai lietošanā, ir Volvo, Volkswagen, Toyota un BMW. Šī markas automašīnas arī ir starp TOP 10, kas Latvijā ir visvairāk reģistrētas. Deputātiem īpašumā esošie auto vidēji ir gandrīz par četriem gadiem vecāki, nekā lietošanā esošie, proti, vidējais īpašumā esošo auto ražošanas gads ir 2001., pretēji lietošanā esošo mašīnu ražošanas gadam, kas ir 2005.gads.

Trīs vecākās īpašumā esošās mašīnas ir R.Ražuka (RP) 1984.gada Ford Escort, A.Ašeradina (V) 1988.gada UAZ 31512 un J.Vucāna (ZZS) 1989.gada Renault 19. Arī V.Ķirsim (RP) īpašumā ir 1989.gada Mercedes Benz, tomēr konkrētās automašīnas modelis nav norādīts. Jaunākās īpašumā esošās automašīnas ir E.Demiteram (RP) 2012.gada Volvo HC60, A.Bērziņam (ZZS) 2011.gada VW Sharan, D.Zaķim (V) 2011.gada Volvo XC 60 un S.Dolgopolovam (SC) 2011.gada Toyota RAV4. Vairākiem deputātiem īpašumā un lietošanā ir vairāk par vienu transportlīdzekli.

Krīzes laikā no 2008. līdz 2009.gadam 22 šobrīd esošie deputāti savā īpašumā iegādājās personīgo automašīnu, taču ne vienmēr tie ir bijuši jauni auto. Tikai četri deputāti iegādājušies privātās automašīnas pēc krīzes periodā – 2011. un 2012.gadā.

No visiem deputātiem deviņpadsmit deputātam nav deklarēts auto nedz īpašumā, nedz lietošanā. Šie deputāti ir Solvita Āboltiņa (V), Aija Barča (ZZS), Lolita Čigāne (V), Irina Cvetkova (SC), Jānis Dombrava (VL-TB/LNNK), Andrejs Elksniņš (SC), Janīna Kursīte-Pakule (V), Ilmārs Latkovskis (VL-TB/LNNK), Aleksejs Loskutovs (V), Ināra Mūrniece (VL-TB/LNNK), Klāvs Olšteins (Pie frakcijām nepiederošs), Līvija Plavinska (V), Vladimirs Reskājs (Pie frakcijām nepiederošs), Inguna Rībena (V), Kārlis Seržants (ZZS), Edvards Smiltēns (V), Jānis Urbanovičs (SC), Valdis Zatlers (RP), Lelde Stumbre (VL-TB/LNNK).

Daļai no šiem deputātiem pienākas auto no Saeimas autoparka, lai pildītu darba pienākumus. Piemēram, tiesības izmantot Saeimas automašīnu ir Saeimas prezidija locekļiem, Saeimas frakcijām, frakciju un komisiju vadītājiem. Šīs automašīnas privātām vajadzībām teorētiski nevajadzētu izmantot, bet publiski pieejamā informācija liecina, ka deputāti šo noteikumu mēdz apiet.

Jāmin arī fakts, ka deputāti atkarībā no deklarētās dzīves vietas var pieteikties mēneša transporta kompensācijām. Kompensāciju minimālā un maksimālā summa ir atkarīga no deklarētās dzīvesvietas attāluma. Lielākās kompensācijas par transporta izdevumiem Saeimas otrajā darbības gadā saņēmis: Jānis Dūklavs (ZZS, šobrīd deputāts ieņem Zemkopības ministra amatu) ar 4751,51 LVL, Jānis Upenieks (pie frakcijām nepiederošs) ar 4483,36 LVL, Gunārs Bilsēns (RP) ar 4406,43 LVL, Ivans Ribakovs (SC) ar 4328,19 LVL un Inese Laizāne (VL-TB/LNNK) ar 3845,00 LVL. J.Dūklavam īpašumā un lietošanā ir pa vienai vieglajai automašīnai (2008.gada Mercedes Benz un 2000.gada Audi A4). J.Upeniekam lietošanā ir 1999.gada Toyota Camry Solara. G.Bilsēnam īpašumā ir 1998.gada Toyota Avensis. 2000.gada Mercedes Benz lietošanā atrodas I.Ribakovam. I.Laizānei lietošanā ir 1996.gada Volvo 940. 20 Saeimas deputāti Saeimas otrajā darbības gadā nav saņēmuši transporta kompensācijas.

Sīkāka informācija:

Evija Goluba,

Projektu vadītāja, e-pasts evija.goluba@delnaslv, mob.+371 29660930

………………..

Sīkāk par Delnas veikto analīzi:

Sīkāka informācija par Saeimas deputātu automašīnām ir pieejama EXC dokumentā un PDF dokumentā (ar attēliem)

Volvo 10 deputātiem:V.Agešins (SC), G.Igaunis (RP), E.Deminiters (RP), divi modeļi N.Kabanovs (SC), D.Zaķis (V), J.Ozoliņš (RP), R.Ražuks (RP), I.Laizāne (VL-TB/LNNK), I.Zujevs (SC), E.Siliņa (pie frakcijas nepieder).

VW (Volkswagen) 9 deputātiem:  I.Grigule (ZZS), V.Nikonovs (SC), A.Bērziņš (ZZS), I.Lībiņa-Egnere (RP), I.Druviete (V), R.Ražuks (RP), I.Ribakovs (SC), R.Naudiņš (VL-TB/LNNK), I.Aizstrauta (ZZS).

Toyota 8 deputātiem:G.Bilsēns (RP), J.Klaužs (ZZS), A.Rubiks (SC), A.Lejiņš (V), S.Dolgopolovs (SC), V.Orlovs (SC), J.Upenieks (pie frakcijām nepieder), V.Dombrovskis (V).

BMW 6 deputātiem:Ņ.Ņikiforovs (SC), M.Zemļinskis (SC), divi modeļi S.Potapkins (SC), A.Sakovskis (SC), K.Eņģelis (RP), I.Bite (RP).

Mitsubishi 6 deputātiem:J.Ādamsons (SC), I.Līdaka (ZZS), D.Reizniece-Ozola (ZZS), G.Bērziņš (VL-TB/LNNK), G.Rusiņš (pie frakcijām nepieder), I.Bite (RP).

Mercedes Benz 5 deputātiem:  J.Dūklavs (ZZS), I.Zariņš (SC), I.Meļņikovs (SC), divi modeļi V.Ķirsim (RP), I.Ribakovs (SC).

Opel 5 deputātiem:U.Augulis (ZZS), D.Kudums (VL-TB/LNNK), J.Vucāns (ZZS), divi modeļi  A.Judins (V), V.Valainis (pie frakcijām nepieder).

Mazda 5 deputātiem:I.Vanaga (RP), K.Krēsliņš (VL-TB/LNNK), O.Hļebņikovs (SC), E.Cilinskis (VL-TB/LNNK), D.Stalts (VL-TB/LNNK).

Honda 5 deputātiem:I.Pimenovs (SC), D.Rasnačs (VL-TB/LNNK), O.Ē.Kalniņš (V), Z.Kalniņa-Lukaševica (RP), D.Kazāka (RP).

Nissan 5 deputātiem:I.Līdaka (ZZS), A.Brigmanis (ZZS), A.Jakimovs (SC), I.Čepāne (V), J.Vectirāns (ZZS).

Audi 4 deputātiem: J.Dūklavs (ZZS), J.Viļums (RP), S.Potapkins (SC), V.Jakovļevs (SC).

Hyundai 4 deputātiem:B.Cilevičs (SC), I.Klementjevs (SC), S.Mirskis (SC), J.Junkurs (pie frakcijām nepiederošs).

Ford 4 deputātiem: A.Buiķis (V), D.Reizniece-Ozola (ZZS), R.Ražuks (RP), I.Bišofa (RP).

Lexus 3 deputātiem:J.Klaužs (ZZS), A.Klementjevs (SC), J.Lazareva (SC).

Škoda 3 deputātiem: Ā.Dzintars (V), J.Tutins (SC), D.Raivis (VL-TB/LNNK).

Chevrolet 2 deputātiem:M.Sergejs (SC), Z.Kalniņa-Lukaševics (RP).

Chrysler 2 deputātiem:A.Latkovskis (V), V.Poriņa (VL-TB/LNNK).

Citroen 2 deputātiem: A.Ašeradens (V), I.Lībiņa-Egnere (RP).

Mini 2 deputātiem: M.Ivanova (SC), I.Viņķele (V).

KIA 1 deputātam:G.Rusiņš (Pie frakcijām nepieder).

Peugeot 1 deputātam: R.Rubiks (SC).

Renault 1 deputātam: J.Vucāns (ZZS).

Rover 1 deputātam:A.Buiķis (V).

SAAB 1 deputātam:A.Pabriks (V).

Subaru 1 deputātam:V.Liepiņš (RP).

UAZ 1 deputātam: A.Ašeradens (V).

 

Avoti:

Par pamatu apkopotajiem datiem izmantotas deputātu 2012.gada Valsts Ieņēmumu dienestā iesniegtās deklarācijas.

Brauciens no Rīgas uz Liepāju ar Saeimas auto valstij izmaksā 820 eiro, Baltic News Network, 13.02.2014. http://bnn.lv/brauciens-rigas-lidz-liepajai-ar-saeimas-auto-valstij-izmaksa-820-eiro-130365

Ar kādām mašīnām brauc Latvijas autobraucējs? TOP 10, kasjauns.lv, 14.03.2013. http://www.kasjauns.lv/lv/zinas/111808/ar-kadam-masinam-brauc-latvijas-autobraucejs-top-10-foto

Pievienot komentāru
Vārds:*
E-pasts:*
Pievienot