plauksta plauksta
icon_delna icon_trans icon_facebook icon_facebook icon_twitter
Deputātu darba aktivitāte 2013.gadā
25
Apr
2013

Deputātu darba aktivitāte 2013.gada pirmajos trīs mēnešos: plenārsēdes apmeklē aktīvi, bet daudz neattaisnotu kavējumu komisijās

Apkopojot datus par sēžu apmeklējumiem 2013.gada pirmajos trīs mēnešos, vērojama pozitīva tendence deputātu disciplīnā, apmeklējot plenārsēdes. Joprojām daudzi deputāti kavē komisiju sēdes, turklāt Saeimai nav izdevies pilnībā sakārtot uzskaiti par deputātu kavējumu iemesliem. Plenārsēžu kavējumu iemesli Saeimas oficiālajā informācijas neparādās. Savukārt komisiju darba kavējumus apkopo katra komisija atsevišķi, un tie ir acīmredzami nepilnīgi, jo tikai piektajai daļai kavējumu reģistrēts kāds kavējumu iemesls. Kopumā uz 100 deputātiem reģistrētajiem  697 kavējumi darbam komisijās tikai piektajai daļai - 129 no tiem ir minēti iemesli.  

“Prieks, ka uzlabojusies deputātu disciplīna, apmeklējot plenārsēdes”, deputatiuzdelnas.lv apkopotos datus komentēja Delnas padomes priekšsēdētāja Inese Voika. “Tomēr bažas rada lielāks kavējumu skaits darbam komisijās, kur vidēji ir septiņi kavējumu uz deputātu. Lai vēlētāji labāk varētu saprast, kādu atbildību prasīt no deputāta, kavējumu iemesli jānorāda precīzāk. Pēc šī brīža Saeimas sniegtās informācijas iznāk, ka 86 deputāti ir vismaz vienu sēdi kavējuši neattaisnoti, un daudziem tās ir desmit un vairāk neattaisnotas sēdes”.

Zemāk tabulā apkopoti dati par katra deputāta apmeklējumu 2013.gada pirmajos trīs mēnešos, un arī dati par apmeklējumu Saeimas pirmā gada laikā. Katra deputāta individuālā profilā redzams apmeklējums pa gadiem.

Visās plenārsēdēs piedalījusies gandrīz puse Saeimas deputātu

Salīdzinot Saeimas darbu šī gada trīs mēnešos ar Saeimas pirmo darbības gadu, ievērojami pieaudzis deputātu skaits, kas apmeklējuši visas plenārsēdes. Gandrīz puse no visiem deputātiem - 47 pārstāvji - piedalījušies visās 12 šī gada plenārsēdēs. Un tikai 11 deputāti nokavējuši vairāk nekā divas plenārsēdes.

Nevienu plenārsēdi 2013.gadā nav apmeklējusi Reformu partijas deputāte Inga Bite. Saeima informēja Delnu, ka parlamentāriete I.Bite no 9.janvāra līdz 31.martam atradās bērna kopšanas atvaļinājumā, tāpēc nav apmeklējusi Saeimas sēdes. Deputāte norāda, ka bērna kopšanas atvaļinājuma laikā pastāvēja vienošanās, ka viņa apmeklēs tās komisiju sēdes, kurās komisiju vadītāji uzskatīs viņas klātbūtni par īpaši nepieciešamu. Līdzīga vienošanās pastāvēja arī attiecībā uz Saeimas sēdēm. I.Bite apmeklējusi piecas komisiju sēdes (no 34) un deviņas apakškomisiju sēdes (no 16).

2013.gada pirmajos trīs mēnešos tikai trīs no 12 sēdēm  apmeklējušas I.Čepāne (V) un I.Bišofa (RP). Kā Delnu informēja Saeimas kancelejā, kavējumi saistīti ar slimošanu. Gan I.Bite, gan I.Čepāne, gan I.Bišofa kavētajos periodos saņēma mazāku atalgojumu, vairāk par atalgojumu var uzzināt deputātu profilos.

Pusi no visām plenārsēdēm 2013.gadā nav apmeklējis Jānis Ādamsons (SC), bet piecas nokavējis Raimonds Vējonis (ZZS), četras plenārsēdes izlaiduši Valdis Zatlers (RP) un Boriss Cilvevičs (SC). Diemžēl Saeima, ziņojot par plenārsēžu apmeklējumiem, neatspoguļo kavējuma iemeslu, to šobrīd var uzzināt, tikai vēršoties Saeimā vai pie deputāta individuāli.

Visas komisiju sēdes apmeklējuši 9% parlamentāriešu

Šī gada pirmajos trīs mēnešos trīs un mazāk sēdes nokavējuši 31% no Saeimas deputātiem, bet 9 nav kavējuši nevienu sēdi. Katram deputātam bija jāapmeklē vidēji 35 komisiju sēdes. Čaklākajiem - 44, bet mazāk nodarbinātajiem - 21 komisija.  Nevienu komisijas sēdi šogad nav palaiduši garām deviņi deputāti: Igaunis  Gunārs (RP), J.Kursīte-Pakule (V), A.Lejiņš (V), V.Liepiņš (RP), A.Loskutovs (V), S.Potapkins (SC), A.Rubiks (SC), V.Valainis (ĀF), M.Zemļinskis (SC).

19 deputāti nokavējuši vismaz 10 sēdes bez norādes, ka sēdes kavētas attaisnoti. Arī par deputātēm, par kuru prombūtni slimības dēļ zināms attiecībā uz plenārsēdēm, nav reģistrēts kavējuma iemesls.  Ilma Čepāne (V) bijusi uz sešām no 34 sēdēm, Bet Inta Bišofa (RP) uz 14 no 37.

Trešais zemākais komisijas sēžu apmeklējums ir Jānim Ādamsonam (SC) kurš bijis vien uz 26% no visām komisiju sēdēm. J.Ādamsons nav apmeklējis arī nevienu no divām apakškomisiju sēdēm. Pirmajā 11.Saeimas gadā deputāts piedalījies 60% komisijas sēžu jeb 75 no 126.

Topa augšgalā komisiju darba kavēšanā pirmajā gadā bija J.Klaužs (ZZS) ar 41% apmeklējumu (39 no 96 sēdēm).  Šogad J.Klaužs komisiju apmeklējuma disciplīnu nav uzlabojis – 42%,  izlaižot 14 no 24 komisiju sēdēm.  Turklāt J.Klaužs darbojas tikai vienā komisijā - Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā.

Vēl vairāki deputāti kavējuši ar attaisnojumu: I.Bite (RP) 29 sēdes, L. Čigāne (V) - deviņas (visi kavējumi radušies dēļ komandējumiem), B.Cilevičs (SC) un  I.Kelementjevs (SC) - pa septiņām. Tomēr pēdējiem trim ir arī citas četras - piecas kavētas sēdes, par kurām kavējuma iemesli nav zināmi.

Komisiju apmeklētības ziņā līderu kārtā 11.Saeimas pirmajā  darbības gadā bija A.Lejiņš (V) ar 107 no 109 (98%) apmeklētajām sēdēm, kuram šogad 100% apmeklējums komisijas sēdēs. A.Judins (V) bija apmeklētas 143 no 146 sēdēm (98%). Arī 2013.gadā A.Judins nokavējis tikai vienu sēdi no 34. Disciplinētāko deputātu vidū attiecībā uz darbu komisijās pirmajā darba gadā bija arī  D.Kudums (VL-TB/LNNK) ar 126 no 130 sēdēm (97%), kurš 2013.gadā izlaidis trīs komisiju sēdes un I.Bišofa (RP) ar 129 no 134 sēdēm (96%), kura 2013.gadā slimības dēļ bijusi tikai uz 38% sēžu.

Saskaņā ar Saeimas kārtības rulli Saeimā darbojas 15 komisijas, darbu veikšanai vai sevišķu uzdevumu veikšanai komisijas var izveidot apakškomisijas (šobrīd aktīvas ir 15 apakškomisijas). Deputāts vienā un tajā pašā laikā drīkst strādāt ne vairāk kā divās pastāvīgajās komisijās un divās apakškomisijās. Vairums 11.Saeimas pārstāvju darbojas divās komisijās un vienā vai divās apakškomisijās.

11 no Saeimas deputātiem nedarbojas nevienā apakškomisijā

Lai gan apakškomisiju sēdes kopumā notiek ievērojami retāk, salīdzinot ar komisiju sēdēm, nevienā no apakškomisijām nedarbojas 11 deputāti: A.Brigmanis (ZZS), I.Druviete (V), R.Eigims (ZZS), A.Jakimovs (SC), J.Junkurs (ĀF), J.Klaužs (ZZS), I.Meļņikovs (SC), R.Naudiņš (VL-TB/LNNK), V.Nikonovs (SC), E.Smiltēns (V), J.Urbanovičs (SC).  Saeimas pirmajā darbības gadā nevienā apakškomisijā nedarbojās 13 deputātu.

Pieci deputāti, kas ir piekrituši darboties apakškomisijās, jaunajā gadā nav apmeklējuši nevienu no notikušajām sēdēm: J.Ādamsons (SC), K.Olšteins (ĀF), S.Potapkins (SC), D.Stalts (VL-TB/LNNK), Ņ.Ņikiforovs (SC).  Pirmajā Saeimas gadā ar zemu apmeklējumu arī izcēlās daudzi no šī gada zemo apmeklējuma topa līderiem: Ņ.Ņikiforovs (18%), S.Potapkins (31%), K.Olšteins (32%), D.Stalts (35%) un J.Ādamsons (37%).

100% apakškomisiju sēdes ir apmeklējuši 13 deputāti, bet gandrīz puse no deputātiem nav kavējuši vairāk par vienu, divām vai trim sēdēm. Pieaugot deputātu intensitātei darbā apakškomisijās, komisijās, proporcionāli pieaug arī kavējumu skaits, tāpēc jāatzīmē tie deputāti, kuriem bijis intensīvs darbs apakškomisijās ar zemu kavējuma procentu. Aija Barča (ZZS) apmeklējusi visas 17, Valērijs Agešins(SC) visas 16, bet Andris Bērziņš (ZZS) visas 10 apakškomisijas sēdes. Andrejs Judins (V) nokavējis divas no 23 sēdēm. Visvairāk apakškomisijas sēžu bija jāapmeklē I.Čaklajam (V) - 33, no tām viņš nokavējis apmēram ceturto daļu (9). No nozīmētajām 29 sēdēm Jānis Upenieks (ĀF) nokavējis 10, Gaids Bērziņš (VL-TB/LNNK) no 28 kavējis 8. I.Čepānei (V) slimības dēļ izdevies būt tikai uz sešām no 28 paredzētajām sēdēm.

Pēc Delnas ierosinājuma, kopš 2012.gada oktobra Saeimas ikmēneša statistikas datiem tiek pievienota papildu informācija par komisijas sēžu kavēšanas iemesliem – deputāts atradies komandējumā vai atvaļinājumā, vai arī apmeklējis citu komisijas sēdi. Katra Saeimas komisija pēc saviem ieskatiem fiksē šo informāciju – vai nu vadoties no Saeimas prezidija lēmumiem (komandējumi/atvaļinājumi) vai arī lūdzot šo informāciju iesniegt pašiem deputātiem. Ar šo informāciju var iepazīties Saeimas mājas lapā: komisiju sēžu statistika un kavējumu iemesli.

 

Tabula 1: 11.Saeimas plenārsēžu, komisiju un apakškomisiju apmeklējums 2013.gada janvārī-martā: Sēžu apmeklējums 2013 JAN-MAR

Tabula 2. 11.Saeimas pirmā darbības gada plenārsēžu apmeklējums: 11.Saeimas pirmā darbības gada plenārsēžu apmeklējums

Tabula 3. 11.Saeimas pirmā darbības gada komisijas apmeklējums: 11.Saeimas pirmā darbības gada komisiju apmeklējums

Tabula 4. 11.Saeimas pirmā darbības gada apakškomisiju apmeklējums: 11.Saeimas pirmā darbības gada apakškomisiju apmeklējums

 

Pievienot komentāru
Vārds:*
E-pasts:*
Pievienot