plauksta plauksta
icon_delna icon_trans icon_facebook icon_facebook icon_twitter
Vairākums deputātu atbalsta maksas politiskās reklāmas aizliegumu radio un TV
15
Mar
2012

Foto: ElAlispruz

Ideja par apmaksātas priekšvēlēšanu aģitācijas aizliegšanu radio un TV ir ar vairāku gadu vēsturi. Vai šoreiz gaidāmi pavērsieni, tas atkarīgs no deputātu gribas un spējas atrast kompromisu "sāpīgākajos" jautājumos - kā nodrošināt kvalitatīvu, vispusīgu informāciju vēlētājiem priekšvēlēšanu laikā (t.sk. kompensējošie mehānismi medijiem), un kā novērst citus riskus, piemēram, slēptās reklāmas un administratīvo resursu izmantošanas pieaugumu.

Šī gada sākumā S.Dolgopolova (SC) vadītā Valsts pārvaldes un pašvaldību komisija uzsāka darbu pie likumprojekta skatīšanas. Pašu likumprojektu izstrādāja darba grupa, kuras sastāvā bija Saeimas Juridiskā biroja, Tieslietu ministrijas, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja un sabiedriskās politikas centra “Providus” pārstāvji. Apspriešana komisijā norit gausi, likumprojekts vēl ne reizi nav izskatīts Saeimā, kurai tas būs jādara trīs lasījumos. Šajā kontekstā atklāts ir jautājums, vai jaunais likums attieksies uz nākamgad gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām. 

Līdz šim būtiskākos grozījumus rosinājušas divas Saeimas frakcijas – Vienotība un Nacionālā apvienība, rosinot aizliegt apmaksātu politisko reklāmu radio un TV. Konceptuāli tam atbalstu paudusi jaunievēlētā Nacionālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP), tiesa gan, atbalstot tikai šādu aizliegumu televīziju programmās (t.sk. sabiedriskajā TV), ar nosacījumu, ka šiem elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem tiks rasts kompensējošs mehānisms.

11.Saeimas uzraudzības portāls DeputatiUzDelnas.lv deputātiem vaicāja, vai viņi konceptuāli atbalsta pašu ideju – maksas politiskās reklāmas aizliegšanu radio un TV. Savu pozīciju atklāja 23 deputāti, Zatlera Reformu partija sniedza arī kopēju frakcijas viedokli. No 23 deputātiem vairākums šo priekšlikumu atbalsta, no atbildes sniegušajiem tam iebilst vienīgi trīs Saskaņas centra deputāti. Zaļo un zemnieku savienības deputāti atbildes nesniedza.

Priekšlikuma atbalstītāju argumenti

Vairākums no deputātiem, kuri pauda atbalstu apmaksātas politiskās reklāmas aizliegšanai, minēja vairākus argumentus. Biežāk minētais - politiķu atkarības no naudas devējiem mazināšanos, naudas lomas politikā mazināšanos. Vairāki deputāti norāda, ka tas veicinās vienlīdzīgākas iespējas starp politiskajām partijām. Deputāti uzskata, ka politiskās reklāmas veicina neracionālu lēmumu pieņemšanu. Daži min, ka tas palielinās arī pašu partiju interesi vairāk domāt par reāliem un saturiskiem piedāvājumiem problēmu risināšanai, saturīgāk tikties ar vēlētājiem, uzklausīt viņu viedokli, mazinās uzticības krīzi politiķiem. Viens no deputātiem norāda, ka tas veicinās arī partiju finanšu caurskatāmību, ļaujot tiesībsargājošajām iestādēm vieglāk identificēt un apkarot neatļautus reklamēšanas paņēmienus.

Galvenie pretargumenti
Trīs no 23 deputātiem norādīja, ka neatbalsta apmaksātas politiskās reklāmas aizliegšanu radio un TV. Visi trīs deputāti pārstāv Saeimas opozīcijā esošo Saskaņas centru. Kā pretargumenti tiek minēti taisnīgas politiskās konkurences kropļošana, jo reklāmas aizliegums veicinās slēpto reklāmu un vēl aktīvāku administratīvo resursu izmantošanu. Savukārt par ideju kompensēt apmaksātas politiskās reklāmas aizliegumu ar plašākām diskusijām medijos, deputāti pauž skepsi, pamatojot to ar mediju neobjektivitāti politisko norišu atspoguļošanā līdz šim.

Zaļo un zemnieku savienības deputāti atbildi uz DeputatiUzDelnas.lv jautājumu nesniedza.

Deputātu viedokļus par šo jautājumu var izlasīt portālā DeputatiUzDelnas.lv, katra deputāta profilā, sadaļā “Pozīcija” vai arī klikšķinot uz interesējošā deputāta vārdu zemāk.

Deputātu pozīcijas:

Aleksandrs Sakovskis (SC)
Ainars Latkovskis (V) 
Atis Lejiņš (V) 
Einārs Cilinskis (VL-TB/LNNK) 
Boriss Cilevičs (SC) 
Solvita Āboltiņa (V) 
Edmunds Demiters (ZRP) 
Lolita Čigāne (V) 
Inga Bite (ZRP) 
Daina Kazāka (ZRP) 
Ilma Čepāne (V) 
Ina Druviete (V) 
Juris Viļums (ZRP) 
Dzintars Rasnačs (VL-TB/LNNK) 
Ingmārs Čaklais (V) 
Inese Lībiņa – Egnere ( ZRP)
Andrejs Judins (V) 
Ilmārs Latkovskis (VL-TB/LNNK) 
Andrejs Elksniņš (SC)
Kārlis Eņģelis (ZRP) 
Rasma Kārkliņa (V) 
Romāns Naudiņš (VL-TB/LNNK) 
Guntars Bilsēns (ZRP) 
Zatlera reformu partijas frakcijas viedoklis

Foto: ElAlispruz
 

Pievienot komentāru
Vārds:*
E-pasts:*
Pievienot