plauksta plauksta
icon_delna icon_trans icon_facebook icon_facebook icon_twitter
Vecie tikumi? Noraida grozījumus Satversmē
03
Apr
2012

Foto: Saeimas Kanceleja

2012.gada 29.martā Saeima 1.lasījumā noraidīja grozījumus Satversmē, kas paredzēja divas nozīmīgs izmaiņas. Pirmā no tām – lielāka atklātība valsts amatpersonu ievēlēšanā, proti, vēlot Valsts prezidentu un Satversmes tiesas tiesnešus. Otra no tām – deputātu imunitātes samazināšana, atceļot to administratīvās lietās.

Lai grozītu Satversmi, nepieciešams 2/3 Saeimas deputātu atbalsts, taču balsojumā pietrūka dažu balsu, lai priekšlikumi tiktu atbalstīti. Pret tiem nobalsoja opozīcijā esošais Saskaņas centrs un Zaļo un Zemnieku savienība (izņemot D.Reiznieci – Ozolu, kura balsoja par).

Jautājums par aizklāto balsojumu atcelšanu bija arī 10.Saeimas dienaskārtībā. Te var iepazīties ar deputātu balsojumu 10.Saeimā. Toreiz, pēc Valsts prezidenta rīkojuma par Saeimas atlaišanu, opozīcijā esošās partijas mainīja savu nostāju un šo priekšlikumu atbalstīja. Turklāt, Zaļo un Zemnieku savienība rosināja ieviest pilnīgu atklātību valsts augstāko amatpersonu ievēlēšanā. 

Pievērs uzmanību! Plašāka informācija par likumprojekta būtību, kontekstu un arī katra deputāta balsojumu atrodama sadaļā "Likumi un balsojumi". Ar katra deputāta balsojumu, kā arī pausto viedokli pirms balsošanas par grozījumiem Satversmē var iepazīties arī viņa profilā, sadaļā "Balsojumi".

Aizklāta balsošana par Valsts prezidentu un Satversmes tiesas tiesnešiem
Pašlaik jau spēkā stājušies grozījumi Saeimas kārtības rullī, kas paredz, ka virkni valsts augstāko amatpersonu ievēl atklātās vēlēšanās (Saeimas Prezidija locekļi, valsts kontrolieris, Tiesībsargs, tiesneši, Satversmes aizsardzības biroja vadītājs, Ģenerālprokurors, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja vadītājs, Centrālās vēlēšanu komisijas vadītājs un citi).  Atbalstot Satversmes grozījumus, aizklātā balsošana par valsts amatpersonām būtu pilnībā atcelta. Tā kā Saeima grozījumus Satversmē noraidīja, balsojot par Valsts prezidentu un Satversmes tiesas tiesnešiem tiks saglabāta aizklāta .

Deputātu imunitāte
Savukārt, deputātu imunitātes atcelšanas jautājums tika aktualizēts pēc balsojuma par atļaušanu veikt kratīšanu deputāta Aināra Šlesera (LPP/LC) dzīvesvietā, kad deputāti tiesībsargājošajām iestādēm to liedza.

Deputātu imunitāte noteikta Satversmē. Proti, Saeimas locekli nevar apcietināt, izdarīt pie viņa kratīšanas, ne citādi aprobežot viņa personas brīvību, ja tam nepiekrīt Saeima. Saeimas locekli var apcietināt, ja to notver pie paša nozieguma pastrādāšanas. Par katru Saeimas locekļa apcietināšanu divdesmit četru stundu laikā jāpaziņo Saeimas prezidijam, kurš to ceļ priekšā nākošā Saeimas sēdē izlemšanai par Saeimas locekļa paturēšanu apcietinājumā vai par viņa atsvabināšanu. Laikā starp sesijām, līdz sesijas atklāšanai, par Saeimas locekļa paturēšanu apcietinājumā lemj Saeimas prezidijs (29.pants). Tāpat, pret Saeimas locekli nevar uzsākt kriminālvajāšanu vai uzlikt viņam administratīvu sodu bez Saeimas piekrišanas (30.pants). Saeimas loceklim ir tiesības atteikties no liecību došanas: 1)par personām, kuras viņam kā tautas priekšstāvim uzticējušas kādus faktus vai ziņas; 2) par personām, kurām viņš, izpildot savus tautas priekšstāvja pienākumus, uzticējis kādus faktus vai ziņas; 3) par pašiem šiem faktiem un ziņām (31.pants).

Saeimas noraidītie priekšlikumi grozījumi Satversmē paredzēja atcelt imunitāti administratīvo pārkāpumu gadījumā, izņemot gadījumu, kad Saeimas loceklim piemēro ar personas brīvību ierobežojumu saistītu administratīvo sodu. Šādā gadījumā Saeimai būtu par to jālemj. Tāpat priekšlikums paredzēja, ka pie Saeimas deputātiem varētu izdarīt kratīšanas bez Saeimas piekrišanas tam. Juridiskā komisija norādīja, ka grozījumu mērķis ir panākt, lai deputātu neaizskaramības pastāvēšana un izmantošana būtu attaisnojama ar objektīvi pamatotu nepieciešamību, kurai ir divi mērķi. Pirmkārt – aizsargāt Parlamenta locekļus no politiski motivētas vajāšanas un otrkārt – nodrošināt netraucētu deputāta funkciju izpildi un Parlamenta darbību. 

Deputātu balsojums

Priekšlikuma konteksts

Līdzīga priekšlikuma gaita 10.Saeimā

10.Saeimas svarīgākie balsojumi tiesiskuma jomā (t.sk. par deputātu imunitāti un aizklātajiem balsojumiem)

LTV 1 raidījums Sastrēgumstunda, 04.04.2012.

 

Pievienot komentāru
Vārds:*
E-pasts:*
Pievienot