plauksta plauksta
icon_delna icon_trans icon_facebook icon_facebook icon_twitter
Dzintars Zaķis Foto: Saeimas Kanceleja
Kā deputāts pārstāv tautas intereses:
 
Slikti
Labi
13
balsojumi
19.06.2012

Izvairīšanās no nodokļu nomaksas - automašīnas iegādes lieta

Pēdējās izmaiņas veiktas 2013.gada 21.maijā

2012.gada 5.jūnijā portāla Pietiek.com žurnālists Lato Lapsa vērsās ar iesniegumu KNAB un Valsts ieņēmumu dienestā, lūdzot izvērtēt Vienotības deputāta Dzintara Zaķa auto iegādes darījumu. Žurnālists atklāja, ka Dz.Zaķis, 2012.gada sākumā iegādājoties Volvo XC60, darījumu veicis tā, lai izvairītos no nodokļu nomaksas 8824 eiro apmērā. Šo darījumu izvērtē Valsts ieņēmumu dienests, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, kā arī, pēc iedzīvotāju iesnieguma, Saeimas Mandātu un ētikas komisija. Pēdējā no tām 2012.gada 20.jūnijā lēma par bargākā soda piemērošanu - izsakot rakstveida brīdinājumu par ētikas normu pārkāpšanu, to publiski nolasot Saeimas sēdē un komisijas lēmumu publicējot oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis".

 

Darījuma shēma
Pēc medijos publicētās informācijas auto iegādes darījums noticis sekojoši. Deputātam Dz.Zaķim daļēji pieder SIA Datoru centrs, kuram Dz.Zaķis 2011.gadā aizdevis 34 571 LVL. Šī nauda uzņēmumam aizskaitīta, lai SIA Datoru centrs iegādātos Dz.Zaķa noskatīto Volvo XC60, par ko bija veicis pārrunas ar SIA Mūsa Motors Rīga. Vēlāk SIA Mūsa Motors Rīga par 40 100 eiro konkrēto automašīnu pārdeva kādai firmai Lietuvā. Savukārt šī Lietuvas firma automašīnu pārdeva Dz.Zaķim piederošajam uzņēmumam SIA Datoru centrs. Vēlāk SIA Datoru centrs automašīnu uz Saeimas deputāta pilnvaru laiku Zaķim nodeva lietošanā. Pietiek.com norāda, ka 2012.gada aprīlī Dz.Zaķa firma jauno Volvo viņam pašam ieķīlājusi par 27 971 LVL. Pats deputāts šo īstenoto darījuma shēmu medijos nav noliedzis.

Ja deputāts kāroto automašīnu no SIA Mūsa Motors Rīga būtu iegādājies pats, tā, saskaņā ar uzņēmuma cenu lapu, viņam izmaksātu dārgāk - 48 924 eiro, no šīs summas 8824 eiro (ap 6160 latu) būtu jāsamaksā kā pievienotās vērtības nodoklis. Savukārt, ja SIA Datoru centrs iegādātos Volvo no SIA Mūsa Motors Rīga bez starpnieka – Lietuvas firmas, tai vienalga nāktos Latvijas valstij samaksāt PVN, un to atgūt varētu, visticamākais, tikai pēc gada.

Dažādi nodokļu eksperti pieļāvuši iespēju, ka šāda shēma varētu būt likumīga izvairīšanās no nodokļu maksāšanas. To pašlaik vērtē Valsts ieņēmumu dienests. KNAB vērtē citus iespējamos pārkāpumus, proti, vai amatpersona nav pārkāpis tai noteiktos ierobežojumus.

Portālam Pietiek.com kāds nodokļu eksperts par šādu darījuma shēmu komentējis: „Tā ir ļoti vienkārša un klasiska shēma. Mašīnu it kā pārdod Lietuvas firmai, un tas skaitās eksports uz ES valstīm, par kuru PVN nav jāmaksā. Tad mašīnu uz vienu dienu reģistrē Lietuvā un atkal pārdod uz Latviju, un tas atkal ir eksports, par kuru PVN nav jāmaksā. Teorētiski firmām jau nebūtu nekāda interese šādi ņemties, bet VID PVN atmaksā tikai pēc gada, un, ja naudas uzreiz nav un negribas gaidīt PVN, tad var taisīt šādu shēmu, kur uzreiz PVN nav jāmaksā.”

 

Skaidras naudas uzkrājumi un aizdevumi
Dz.Zaķis iepriekšējos gados deklarējis vērienīgus skaidrās naudas uzkrājumus, 2010.gadā viņš  „zeķē” glabāja 41 790 LVL, taču 2011.gadā skaidras naudas uzkrājumus vairs nedeklarēja. Toties pagājušajā gadā deklarēti ievērojami aizdevumi - 57 263 LVL.

Jāatgādina, ka 2012.gadā spēkā stājies spēkā Fizisko personu mantiskā stāvokļa deklarēšanas likums, kas, cita starpā, paredz, ka valsts amatpersonām 2012.gada 1.jūnijā savi skaidrās naudas uzkrājumi, ja tie pārsniedz 4000 LVL, vismaz uz diennakti ir jāieskaita bankas kontā, tādējādi valsts gūst apstiprinājumu šādas naudas esamībai. Iespējams, šīs likuma prasības pamudinājušas ne vien Dz.Zaķi, bet arī citus 11.Saeimas deputātus samazināt savus “zeķē” uzkrātos līdzekļus. Parasti lieli skaidras naudas uzkrājumi tiek uzskatīti par korupcijas risku, jo pastāv iespēja, ka šādā veidā amatpersona var nākotnē legalizēt nelegāli gūtus labumus.

Pēc portāla Pietiek.com aprēķiniem, analizējot Zaķa ienākumu un mantiskā stāvokļa deklarācijas, Dz. Zaķis pagājušajā gadā vidēji mēnesī varēja tērēt 75 LVL pēc nodokļu nomaksas. Zaķis to ziņu aģentūrai LETA komentēja sekojoši: "Man ir laba ģimene, man ir labi draugi un vajadzības gadījumā es varu aizņemties summas, kas nepārsniedz 20 minimālās mēnešalgas. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs izvērtēs visus iesniegtos materiālus, un tad arī mēs [par šo tēmu] turpināsim sarunu." Viņš neatbildēja uz jautājumu, cik cilvēki viņam ir aizdevuši summas, kuras nesasniedz 20 minimālo mēnešalgu apmēru. Kā zināms, valsts amatpersonām jādeklarē savi uzkrājumi, darījumi, aizdevumi, parādsaistības, ja to summa pārsniedz 20 minimālās mēnešalgas.

 

Vienotības reakcija
Pēc šīs informācijas nonākšanas medijos, kritikas vilnis vēlās par Zaķa pārstāvēto Vienotību, kuras deputāti izvairījās vērtēt šādas rīcības ētiskumu. Partijas biedri un Ētikas komisijas pārstāvji norādīja, ka kolēģa darbību izvērtēs, kolīdz būs zināmi KNAB pārbaudes rezultāti.

Piemēram, Saeimas priekšsēdētāja, Vienotības priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa, pirms dažiem mēnešiem medijos nodokļu nemaksātājus salīdzināja ar marodieriem: “Ja cilvēks vēlas ievest valstī vairāk cigarešu, viņam jāmaksā akcīzes nodoklis. Protams, ka ienākumi no šādas tirdzniecības būs mazāki. Es to salīdzinātu ar kara laika situāciju, diemžēl. Kara laikā marodierus nošāva bez tiesas un izmeklēšanas, jo neatkarīgi no tā, ka ir karš, cilvēki nedrīkst laupīt. Nauda no šādas tirdzniecības nenonāk valsts kasē. Tā ir nauda, kas nepieciešama bērnu pabalstiem, pensijām utt.” Taču šajā skandālā sava partijas biedra izvēlēto nodokļu maksāšanas izvairīšanās shēmu komentēja daudz izvairīgāk: “Informācijas izplatīšana par Vienotības Saeimas frakcijas priekšsēdētāja Dzintara Zaķa (V) automašīnas iegādi ir saistīta ar to, ka ir ieinteresēti spēki vai cilvēki, kuriem ir vēlme panākt, lai koalīcijā būtu nestabilitāte”. Izvairīgi komentāros bija arī premjerministrs V.Dombrovskis (V) un finanšu ministrs A.Vilks (V).

Sabiedrības spiediena rezultātā Vienotības frakcijā šis jautājums tika izskatīts. Vienotības frakcijas vadītāja vietniece L.Čigāne (V) gan atklāja, ka frakcijā valdot atšķirīgi uzskati par šo notikumu, taču ticis nolemts neprasīt Dz.Zaķi atstāt frakcijas vadītāja amatu.

Dzintars Zaķis pēc publiskā spiediena un jautājuma skatīšanas frakcijas sēdē, pieņēma lēmumu auto no uzņēmuma atpirkt, nomaksājot arī PVN, kā arī izsūtīt atvainošanos saviem frakcijas kolēģiem, partijas biedriem. Pēc jautājuma izskatīšanas frakcijas sēdē, L.Čigāne medijiem komentēja: "Mēs, protams, pašlaik kā "Vienotības" frakcija esam ļoti gandarīti, ka šis nav bijis tāds gadījums, kad, konstatējot problēmas konkrētā gadījumā, mēs neesam likušies par to ne zinis. Zaķa kungs ir darījis to, ko frakcija ir lūgusi, ir pausta nožēla, ir bijusi atvainošanās biedriem gan par konkrēto notikumu, gan konkrēto kaitējumu partijai, tātad šis darījums ar mašīnu tiks nokārtots."

Zaķis, kā norādīts ziņu aģentūru materiālos, lai arī negribīgi, tomēr atzinis, ka „morāli ētiskā problēma bija acīmredzot izvēlēties scenāriju, kurš ir pieņemams katram uzņēmējam, nebija morāli ētiski korekti to darīt politiķim. Šoreiz es kļūdu esmu atzinis un labojis."

Dz. Zaķis ir Vienotības frakcijas vadītājs, no Vienotības puses ir atbild par jautājumiem, kas ir Satiksmes ministrijas pārziņā, tajā skaitā, Pasažieru vilciena lietām.

 

KNAB un VID atzinumi

KNAB pārstāve Inta Šaboha 6.maijā 2013.gadā aģentūrai LETA sniedza informāciju, ka nesen birojs savas kompetences ietvaros pabeidza izvērtēt saņemto iesniegumu par D.Zaķa kā valsts amatpersonas iespējamiem pārkāpumiem saistībā ar vieglās automašīnas iegādi. KNAB nekonstatēja faktus, kas liecinātu par Zaķa valsts amatpersonas amata pienākumu pildīšanu interešu konflikta situācijā un likumā "Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā" noteikto ierobežojumu un aizliegumu pārkāpšanu. KNAB arī atgādināja, ka par D.Zaķa iespējamo izvairīšanos no nodokļu un nodevu nomaksas, izdevumu neatbilstību ienākumiem un valsts amatpersonas deklarācijas aizpildīšanas kārtības neievērošanu KNAB pēc piekritības pārsūtīja Valsts ieņēmumu dienestam.

VID Sabiedrisko attiecību daļa Sabiedrību par atklātību Delna informēja, ka VID, saņemot informāciju no KNAB, to izvērtēja savas kompetences ietvaros un noteica piemērotākos nodokļu kontroles pasākumus. VID apstiprina, ka nodokļu kontroles pasākumi tika pabeigti jau pagājušā gada vasaras beigās, taču likuma „Par nodokļiem un nodevām” 22.pants liedz VID izpaust, kādi tieši nodokļu kontroles pasākumi tika veikti konkrētai fiziskai personai, un kādi ir to rezultāti. Lai to noskaidrotu, Sabiedrisko attiecību daļa ieteica vērsties ar šo jautājumu pie paša D.Zaķa.

 

Avoti:

Elektroniska vēstule no VID Sabiedrisko attiecību daļas, 16.05.2013.

KNAB nekonstatē nelikumības deputāta Zaķa rīcībā saistībā ar automašīnas iegādi. Diena.lv, 06.05.2013: 

L.Lapsa. Ja ticēt deklarācijai, deputāts Zaķis mēnesī spēj iztikt ar 75 latiem, Pietiek.com, 05.06.2012.

A.Margēviča. Saeimas deputāts Dzintars Zaķis īstenojis nodokļu apiešanas shēmu, valsts „atbrīvota” no 8800 eiro, Pietiek.com, 05.06.2012.

BNS: “Vienotība” saudzēs Zaķi – viņš saglabās frakcijas vadītāja amatu”, 13.06.2012.

LTV Panorāma, 05.06.2012.
 

TV3 ziņas, 05.06.2012.

 

 
Pievienot komentāru
Vārds:*
E-pasts:*
Pievienot