plauksta plauksta
icon_delna icon_trans icon_facebook icon_facebook icon_twitter
Nikolajs Kabanovs Foto: Saeimas Kanceleja
Kā deputāts pārstāv tautas intereses:
 
Slikti
Labi
5
balsojumi
20.10.2012

Sods par iespējamu atrašanos alkohola reibumā darbā Saeimā

2012.gada 17.oktobrī Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija lēma Saskaņas centra deputātam N.Kabanovam par iespējamu atrašanos alkohola reibumā Valstiskās audzināšanas apakškomisijas sēdē piemērot bargāko Saeimas deputātu ētikas kodeksā paredzēto sodu - kaunināšanu no Saeimas tribīnes un publikāciju laikrakstā "Latvijas Vēstnesis”. Vairāki žurnālisti un deputāti bija novērojuši, ka uz 25.septembra sēdi N.Kabanovs (SV) ieradies, visticamāk, alkohola reibumā, sēdē uzvedies juceklīgi. Ironiski, ka deputāts šādā aizdomīgā stāvoklī ieradās uz apakškomisiju, kur strādā ar valstiskās audzināšanas jautājumiem.

Valstiskās audzināšanas apakškomisijas sēde
25.septembra sēdē tika skatīts jautājums par Rīgas 40.vidusskolas skolotāja Vladislava Rafaļska (PCTVL) izteikumiem un viņa atbilstību amatam. Izdzirdot ideju, ka Rafaļskim var tikt atņemta pilsonība par Pilsonības likuma pārkāpšanu, Kabanovs ironiski aicināja nošaut Rafaļski. Pats deputāts šajā pašā dienā juceklīgās atbildēs noliedza, ka atrodas alkohola reibumā. Uz žurnālistu jautājumiem atbildēja pārsvarā ar „nē”, neakarīgi no uzdotā jautājuma. Par deputāta stāvokli un spēju kvalitatīvi veikt darba pienākumus var spriest arī no RUS TVNET žurnālista Andreja Muravjova intervijas ar N.Kabanovu (audio ieraksts krievu valodā), kur var dzirdēt, ka deputātam ir grūtības atminēties, kāds jautājums komisijas sēdē skatīts, deputāts ilgstoši izvairās no tiešas atbildes uz jautājumu, vai Saeimā ieradies dzērumā.

To deputāts noliedza arī izplatītajā paziņojumā, ko bija sagatavojis, jo nevarēja ierasties uz Mandātu un ētikas komisijas sēdi, kur skatīja viņa lietu: „visas man adresētās apsūdzības nav pierādāmas ne juridiski, ne tehniski, tāpēc es tās noraidu.”

Vai Saeimā nepieciešams alkometrs?
Kabanova partijas biedrs, Saeimas Mandātu un ētikas komisijas priekšsēdētājs Vitālijs Orlovs (SC), lūgts komentēt partijas biedra uzvedību, žurnālistiem teica: „Ja autovadītāju pie stūres aptur it kā reibuma stāvoklī, viņam taču veic alkohola koncentrācijas testu izelpā. Kāpēc lai šajā gadījumā būtu jārīkojas citādi? Ja nav pieejami nekādi pierādījumi par to, ka Kabanova kungs tiešām ir bijis reibuma stāvoklī sēdes laikā, nekāda izvērtēšana nav iespējama." Komisijas priekšsēdētājs vēlāk nepiedalījās arī balsojumā par soda piemērošanu. V.Orlovs atzina, ka Ētikas kodekss ir pārkāpts, taču par bargākā soda piespriešanu varētu balsot tikai tad, ja pārkāpums būtu pilnībā pierādāms.


Ētikas kodeksa pārkāpumi
Mandātu un ētikas komisija Kabanova lietu izskatīja pēc Reformu partijas deputātes Initas Bišofas un Nacionālās apvienības deputātu. iesnieguma. Komisija arī uzklausīja ekspertu vērtējumu par to, kā Kabanova gadījums tiktu vērtēts no Darba likuma perspektīvas. Saeimas Juridiskā biroja vadītājs Gunārs Kusiņš skaidroja, ka deputāti ir ievēlēti, tāpēc viņi neatrodas darba tiesiskajās attiecībās un Darba likums uz viņiem nav attiecināms kā uz strādājošajiem.

Deputāti lēma, ka Kabanovs pārkāpis deputāta Ētikas kodeksa trīs pantus:
7.pantu:
Deputāts publiskos izteikumos izvairās no vārdiem, žestiem un citādas rīcības, kas var būt aizskaroša, kā arī nelieto apvainojošus vai ar Saeimas cieņu nesavienojamus izteicienus; deputāts balstās uz faktiem, to godīgu interpretāciju un argumentāciju.
14.pantu:
Deputāts Saeimā uzturas darba videi piemērotā apģērbā un pienācīgā izskatā. Sabiedriskās vietās deputāts neuzturas alkohola vai psihoaktīvo vielu reibumā vai klaji nepiedienīgā izskatā.
20.pantu:
Savā personiskajā dzīvē deputāts nedara neko tādu, kas grautu Saeimas prestižu vai radītu šaubas par viņa spēju godprātīgi veikt deputāta pienākumus.

 

„Šausmas”
Žurnālistu lūgts komentēt Mandātu un iesniegumu komisijas lēmumu, N.Kabanovs ironiski noteicis: „Šausmas.”

Iepriekš SC frakcijas priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs medijiem solīja, ka gadījums ar Kabanovu vairs neatkārtosies.

Pēc šī gadījuma Nacionālā apvienība gatavo priekšlikumus grozījumiem Saeimas deputātu ētikas kodeksā, paredzot bargāku sodu - naudas sodu par kodeksa pārkāpšanu.

Avoti:
Egle. I. „Sods Kabanovam – bargākais iespējamais”, Diena, 18.10.2012.

Saeimas deputāta N.Kabanova paziņojums.

Zaharova L. Kabanovam būs bargākais sods par iespējamo atrašanos alkohola reibumā darba laikā. 17.10.2012. BNS.

M.Līcīte, LTV Panorāma sižets, 25.09.2012.


„Nacionālā apvienība lūgs ētikas komisijai izvērtēt Kabanova iespējamo atrašanos reibumā Saeimā”, Diena.lv, 25.09.2012.

LNT ziņas, 10.10.2012.

TVNET: Deputāts Kabanovs Saeimā darba laikā reibumā. 25.09.2012 (audio intervija krievu valodā).

TV3 ziņas (aptuevni 5 minūte), 25.09.2012.:

 
Pievienot komentāru
Vārds:*
E-pasts:*
Pievienot