plauksta plauksta
icon_delna icon_trans icon_facebook icon_facebook icon_twitter
Valdis Liepiņš Foto: Saeimas Kanceleja
Kā deputāts pārstāv tautas intereses:
 
Slikti
Labi
3
balsojumi
03.04.2012

Deputātu imunitātes samazināšana un aizklāto balsojumu pilnīga atcelšana

Deputāta uzruna no Saeimas tribīnes (29.03.2012.) par grozījumiem Satversmē:

"Cienītā Saeimas priekšsēdētāja! Kolēģi! Es nerunāšu par imunitāti tik daudz, tikai izteikšu to. Es vienkārši apbrīnoju cienītā deputāta Elksniņa kunga zināšanas un izdomu. Un tad man nāk tāds šoks, ka viņš kā piemēru... viņš kā piemēru min Itāliju. Varbūt viņš ir ar Berluskoni kungu runājis? Un viņam nākuši daži tādi labi padomi no Berluskoni kunga?
Bet es īstenībā gribu runāt par tiem... ka mēs izbeidzam aizklāto balsošanu. Ja mēs paskatāmies, kāpēc tas viss tā ir noticies. kāpēc mēs esam nonākuši pie šī punkta, ir bijusi virkne šaubīgu balsojumu. Un deputāti ir slēpušies aizklātības plīvurī. Un kas notiek pēc tam? Tad seko žurnālistu iztaujāšana... žurnālisti iztaujā deputātus, un tad notiek baumošana, mānīšanās un beigu beigās tā matemātika nesanāk kopā. Iznāk, ka ir vairāk balsojuši „par”, nekā tie cilvēki, kas saka, ka viņi ir kaut ko atbalstījuši. Un tad notiekās visādas spēlītes. Tad notiekās visādas spēlītes, kas veicina vēlētāju uzticības samazināšanos Saeimai un Saeimas deputātiem.
Un bieži vien šos balsojumus, tos slēptos vai aizsegtos vai aizklātos balsojumus attaisno ar to, ka tad var deputāts balsot pēc sirdsapziņas un viņš būs neatkarīgāks. Nu, tā prakse jau no šīs agrākās matemātikas skaidri un gaiši rāda, ka ļoti daudzi cilvēki... deputāti vismaz daļa deputātu nebalso pēc savas sirdsapziņas, viņi balso pēc tā, lai viņi varētu slēpties no vēlētājiem.
Un mums ir jādara viss patlaban, lai Saeimas un deputātu slavu celtu nevis lai viņu grautu un turpinātu graut. Mēs negraujam to uzticību Saeimai un deputātiem, bet visam politiskajam procesam. Un tad mēs kādreiz uztraucamies, ka krīt vēlētāju līdzdalība Saeimas vēlēšanās vai citās vēlēšanās. Ar šitādām rīcībām mēs tieši paši to veicinām.
Un mēs Saeimā pārstāvam vēlētājus. Nevis savus vēlētājus, jo mēs nezinām, kas par mums ir vēlējuši, balsojuši. Bet ir vēlētāji, un mēs viņus pārstāvam no saviem vēlēšanu apgabaliem. Un es gribu zināt, lai tie cilvēki, kas balso manā vēlēšanu apgabalā, zina, kā es balsoju. Man nav ko baidīties no tādiem kaut kādiem spiedieniem, ko es jau esmu pierādījis, ka var balsot ar sirdsapziņu un var balsot atklāti, un tad ir iespējas arī vēlētājiem izskaidrot, kāpēc tu esi balsojis tā vai kā citādīgi. Nevis slēpties aiz tā, ka bija aizklāts balsojums, un es jau te īstenībā nedrīkstu arī izpaust vispārīgi, ka es balsoju, jo tad es, teiksim ierobežoju citu deputātu brīvību izteikties, vai viņi ir balsojuši „par” vai „pret”.
Tā kā es atbalstu to alternatīvo likumprojektu un saku tā: balsosim par atklātu balsošanu, lai būtu atklāti pret vēlētājiem.
Paldies."

Vārds deputātam Valdim Liepiņam, otro reizi.
V.Liepiņš (ZRP):" Cienītā Saeimas Prezidija kundze! Kolēģi! Es tikai divas lietas gribu pieminēt. Par to imunitāti. Es par to daudz nerunāju, bet es domāju, ka mums jāņem vērā, kādi ir apstākļi Latvijā un kas notikās iepriekšējās Saeimās . Tāpēc vien es domāju, ka vajadzētu sašaurināt, un tad, kad mēs varēsim pierādīt, ka mēs mākam labāk uzvesties, tad varbūt var arī to paplašināt atpakaļ.

Otra lieta ir tas mīts, kas tiek nemitīgi atkārtots. Un tas absurds, ka vēlētāja balss ir tāda pati kā deputāta balss. Un man liekas tas rāda tādu dziļu nesapratni par to, kas ir demokrātija, jo vēlētājs balso par mums un mums uzticas. Mēs viņiem kaut ko solam. Un tādēļ viņam ir tiesības zināt, vai mēs to solījumu piepildām, vai nē. Ja nāks balsošana par Prezidenta kandidātiem, tad vēlētāji varētu man prasīt, ko tu atbalsti, un es viņiem arī pateikšu, ko es atbalstu, ja es būšu izlēmis tajā brīdī. Un tad viņiem jāzina, vai es savu vārdu turu. Tā ir tikai vienvirziena uzticība, kas nav pretējā uzticība. Mums nav jāzina, kas par mums balsoja. Jo tad tie cilvēki varētu nonākt zem politiska spiediena, kas būtu ļoti nepareizi. Un es labprāt ar deputātu Ādamsona kungu parunātu par to vēl privāti. Paldies."

Saeimas stenogrammas fragmenti Deputatiuzdelnas.lv publicēts 03.04.2012.

Plašāk par grozījumiem Satversmē

 
Pievienot komentāru
Vārds:*
E-pasts:*
Pievienot