plauksta plauksta
icon_delna icon_trans icon_facebook icon_facebook icon_twitter
Ints Dālderis

Deputāta profils

Partija: Vienotība
 

Apraksts

Rada šaubas, vai var izpildīt Eiropas Savienības stipendijas saņemšanas nosacījumus

 

2010.gada rudenī Ints Dālderis, kurš tobrīd pildīja kultūras ministra amatu, uzsāka maģistra studijas Kultūras ministrijas pārraudzītajā Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, turklāt viņam tika piešķirta Eiropas Savienības finansēta ikmēneša stipendija 300 latu apmērā. Stipendija tika maksāta no JVLMA īstenotā Eiropas projekta "Atbalsts JVLMA maģistra studiju programmām radošo industriju jomā" līdzekļiem. Stipendijas saņemšanai bija nepieciešams kontaktstundu apmeklējums 75% apmērā, kā arī regulāras maģistranta atskaites par mēnesī veikto studiju procesu. Ministra darba slodze radīja pamatotas šaubas, ka I.Dālderim ir iespējams izpildīt šīs prasības. 
 
Sākotnēji I.Dālderis šajā situācijā nesaskatīja nekādas problēmas: "Es pēc profesijas esmu mūziķis un uzskatu, ka man, tāpat kā jebkuram citam Latvijas iedzīvotājam, ir tiesības uz izglītību un ministra amats nedrīkst būt tam par šķērsli. Ja man būs iespēja pēc jaunās valdības izveidošanas un apstiprināšanas turpināt ministra darbu, tad, objektīvi izvērtējot apstākļus, es apsveru uz ministra pilnvaru laiku studijas pārtraukt."
 
Šo rīcību kritizēja “Sabiedrība par atklātību – Delna”. Organizācijas padomes priekšsēdētāja Inese Voika norādīja, ka kultūras ministra rīcība neatbilst šai amatpersonai saistošajiem ētikas un interešu konflikta novēršanas standartiem. “Demokrātiskās valstīs amatpersonas šādas situācijas parasti skaidro pēc būtības, kā arī veic citus nepieciešamos pasākumus to cēloņu vai seku novēršanai. Pagaidām ir izpalicis vērtējums, piemēram, par LMA spēju izvērtēt studenta Dāldera rīcību, jo kultūras ministrs var būtiski ietekmēt iestādes budžetu,” norādīja I.Voika. Savukārt, I.Dālderis paziņoja, ka “Sabiedrība par atklātību - Delna", apšaubīdama viņa tiesības līdzās darbam Ministru kabinetā papildināt savas profesionālās zināšanas un studēt JVLMA, būtībā met ēnu uz augstskolas vadības un mācībspēku, to vidū cienījamu profesoru, kompetenci un profesionalitāti, par ko šaubīties nav pamata. Tomēr drīz pēc 10.Saeimas vēlēšanu rezultātu paziņošanas I.Dālderis uz laiku pārtrauca studijas. Viņš skaidroja: "Sabiedrība 10.Saeimas vēlēšanās ir balsojusi par politiskās kultūras maiņu un es esmu līdzatbildīgs tās īstenošanā. Lai arī šī nav unikāla situācija, kad ministra amatu apvieno ar studijām augstskolā, un es, pieteikdamies studijām Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, neesmu pārkāpis nevienu likumu un neesmu nonācis interešu konfliktā, uzskatu, ka patlaban nav pieļaujama darbība, kas varētu pat iedomātā līmenī mest ēnu uz jauno parlamentu un topošo valdību.” Jau saņemto stipendiju ministrs solīja ziedot Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolai, "tādējādi arī personīgi atbalstot kultūrizglītības kvalitātes uzlabošanu". Vēlāk I.Dālderis “Sabiedrību par atklātību - Delnu” informēja, ka šo summu ir ziedojis konkrētam jaunam mūziķim.
 
Avoti:
Kļanska, D., Vilemsons, M. papildināta - "Delna" lūdz kultūras ministram skaidrot neētisku rīcību. LETA. 11.10.2010.
Pēc kritikas saņemšanas Dālderis maģistrantūras studijās nolēmis ņemt akadēmisko atvaļinājumu. LETA. 19.10.2010.
 
 
 

Partiju maiņa


 
2009.gada martā tika uzņemts Tautas partijā (TP) un kļuva par kultūras ministru Valda Dombrovska (Jaunais laiks) vadītajā valdībā, bet pēc gada, kad Tautas partija no valdības aizgāja, viņš nolēma saglabāt amatu un no Tautas partijas izstājās. Pēc izstāšanās no TP teica, ka politiķa karjera viņu nevilina un viņš neplāno stāties citā partijā. Tomēr pēc trim mēnešiem kļuva par „Jaunā laika” biedru, pamatojot, ka budžeta veidošanas situācijā kultūras nozarei ir svarīga politiskā pārstāvniecība valdībā.
 
Avoti:
Ādamsone, A. Dālderis iestājies partijā “Jaunais laiks”. LETA. 28.06.2010.
Papildināta: Dālderis paliks kultūras ministra amatā. LETA. 19.03.2010.
 
 
 

Aizdomas par slēpto reklāmu


 
2011.gada augusta beigās Liepājā parādījās plakāti, kuros tika reklamēts 2001.gada 11.septembra terora aktu upuru piemiņai veltītais Liepājas Simfoniskā orķestra koncerts. I.Dālderis bija pieteikts kā solists. Uz plakātiem bija salīdzinoši liels I.Dāldera portrets, kas lika izteikt pieņēmumu, ka tas tiek izmantots kā I.Dāldera slēptā reklāma.
 
Avoti:
Intam Dālderim pārmet reklamēšanos uz traģisku notikumu rēķina, Nra.lv, 31.08.2011.