plauksta plauksta
icon_delna icon_trans icon_facebook icon_facebook icon_twitter
Roberts Zīle

Deputāta profils

 

Apraksts

 

 
10. Saeimas vēlēšanās nekandidē, pet ir apvienības VL-TB/LNNK premjera amata kandidāts
 
TB/LNNK priekšsēdētājs. Bijis finanšu ministrs A.Šķēles un G.Krasta valdībās (1997-1998), īpašu uzdevumu ministrs sadarbībai ar starptautiskajām finanšu institūcijām  V.Krištopana, A.Šķēles un A.Bērziņa valdībās (1998-2002), kā arī satiksmes ministrs E.Repšes valdībā (2002-2004). Kopš 2004.gada ir Eiropas Parlamenta deputāts.
 
 
Mazie HES
 
“Latvenergo” valsts uzdevumā iepērk no mazajiem HES un citiem zaļās enerģijas ražotājiem elektroenerģiju par paaugstinātu cenu, tā dēvēto dubulto tarifu. Šīs enerģijas izmaksas ir iekļautas kopējos “Latvenergo” tarifos, par to maksā visi patērētāji. 2002. gadā laikraksts “Diena” rakstīja par šaubām saistībā ar mazo hidroelektrostaciju darbību. To vidū bija arī uzņēmumi, kas daļēji piederēja politiķiem, kuri lēmuši par divkāršā tarifa piemērošanu mazo HES saražotajai enerģijai. Arī ar Robertu Zīli saistītas divas firmas “Ranka Hidro” un “Gaujas HES” 2001.gadā bija pārdevušas valstij enerģiju par 95 703 latiem. Abu šo sabiedrību lielākā īpašniece ir firma "Malēnija", kas līdzīgās daļās (33,33%) pieder Zīlem un diviem citiem ar "tēvzemiešiem" saistītiem uzņēmējiem - Aldim Čeksterim un Gatim Deksnim. Abu "Malēnijai" piederošo firmu spēkstacijas atrodas uz Gaujas. Firma "Ranka Hidro" apsaimnieko Variņu HES, Gulbenes rajona Rankas pagasta Lejas Bierņos, bet otra - "Gaujas HES" tā paša pagasta Birzēs.
 
Kā rakstīja “Diena”, Deksnis kopš 2000.gada bija vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Vladimira Makarova (TB/LNNK) ārštata padomnieks. Savukārt V.Makarova vadītā ministrija bija tā, ar kuru tika saskaņota mazo HES būve un kura uzraudzīja, lai tie atbilstu visām vides aizsardzības prasībām. R.Zīle tajā brīdī bija īpašu uzdevumu ministrs sadarbībai ar starptautiskajām finanšu institūcijām. R.Zīle savā darbībā interešu konfliktu nesaskatīja. Uz “Dienas” jautājumu, vai, viņaprāt, līdzdalība mazo HES biznesā, kuru ražotās enerģijas obligāto iepirkumu par dubulto tarifu noteikusi Saeima, nav uzskatāma par interešu konfliktu, Zīle atbildējis: "Mana iesaistīšanās firmā "Malēnija" ir likumīga. Amatus tajā neieņemu un interešu konfliktu šeit neredzu."
 
Ņemot vērā to, ka mazo HES biznesa sektors ir neliels, taču ienesīgs un tas ir pilnībā atkarīgs no valsts labvēlības, tad politiķu iesaistīšanās šajā biznesā tiek uztverta ar īpašām aizdomām un iespējami interešu konflikti vērtēti daudz kritiskāk.
 
 
Avots: Diena
 
Savu biznesa partneri ieceļ amatā Brīvostā
 
Laikraksts “Diena” ziņoja, ka laikā, kad R.Zīle bija satiksmes ministrs, 2002.gadā, viņš drīz vien amatā Rīgas Brīvostas valdē kā Satiksmes ministrijas pārstāvi iecēlis G.Deksni, kurš bija viņa biznesa partneris SIA “Malēnija” un ar kuru bija kopīgs mazo HES bizness. G.Deksnis jau iepriekš darbojās Rīgas Brīvostas valdē, taču kā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pārstāvis.
 
Avots: Diena