plauksta plauksta
icon_delna icon_trans icon_facebook icon_facebook icon_twitter
Valdis Dombrovskis

Deputāta profils

Partija: Vienotība
 

Apraksts

 
uz augšu

Pirms vēlēšanām slēpj pensiju samazināšanas plānus

 
Valda Dombrovska valdība (to veidoja JL, PS, TP, ZZS, TB/LNNK) pirms 2009.gada pašvaldību vēlēšanām solīja nesamazināt pensijas. Taču jau pāris dienas pēc vēlēšanām Dombrovskis atzina, ka pensijas vajadzēs samazināt, izraisot pensionāru sašutuma vilni.
 
V.Dombrovska vadītās valdības deklarācijā 2009.gada 11.martā, bija iekļauts punkts: „Nepasliktināsim esošo finansiālo situāciju pensionāriem un cilvēkiem ar īpašām vajadzībām”. Deklarācijā tomēr atzīts, ka Ivara Godmaņa (LPP/LC) valdības laikā parakstītie starptautiskie dokumenti par aizņēmumu paredz Latvijā nepalielināt pensijas.
 
Divas dienas pēc 2009.gada 6.jūnijā notikušām pašvaldību vēlēšanām Saeima rosināja samazināt visas pensijas par 15%. Pēc trīs dienām koalīcijas padomes sēdē tika pieņemts galējais lēmums: samazināt vecuma pensijas par 10%, bet strādājošo pensionāru pensijas – par 70%. Grozījumiem pensiju likumā stājoties spēkā, Satversmes tiesa (ST) saņēma 86 pieteikumus, kuros grozījumus apstrīdēja. Decembra beigās ST atzina pensiju samazināšanu par neatbilstošu Satversmei, nosakot, ka ieturētā pensijas daļa jāatmaksā, un pensijas jāpārtrauc ieturēt ne vēlāk kā līdz 2010.gada 1.martam. Pirms Lieldienām sāka atmaksāt ieturēto pensiju daļu.
 
Avoti:
Diena, LETA
 
 
 
uz augšu

Atzīst kukuļa došanas faktu

 
Intervijā žurnālam “Sestdiena” 2011.gada 12.martā V.Dombrovskis atzina,ka 90.gados ir devis kukuli ceļu policistiem:
 
“Nu, ārstiem šķiet, ka ne, bet deviņdesmitajos gados kaut kas ar Ceļu policiju ir bijis, jā.”
 
Avots:
Zirnis, E., Āboltiņš, I. Vara man nav vajadzīga [intervija ar V.Dombrovski]. Diena (Sestdiena). 12.03.2011.
 
 
uz augšu

Bažas par sievas biznesa iespējamo ietekmi

 
Portāls Pietiek.com izteica bažas, ka Ministru prezidents varētu nonākt interešu konflikta situācijā saistībā ar viņa sievas uzņēmumu. V.Dombrovska sievai Ārijai Dombrovskai un V.Dombrovska juridiskās padomnieces Sandras Bukanes vīram Indulim Bukanam kopš 2004.gada ir kopīgs bizness. Ā.Dombrovskai un I.Bukanam pieder uzņēmums “Land Development”, kas nodarbojas ar nekustamā īpašuma projektu attīstīšanu. Uzņēmums 2006. un 2007.gadā ir saņēmis divus kredītus (kopsumma - 1,28 miljoni latu) valstij piederošajā Latvijas Hipotēku un Zemes bankā (LHZB). Portāls Pietiek.com, pamatojoties uz Zemesgrāmatas un uzņēmuma gada pārskatu datiem, secināja, ka kredīta pamatsumma 2 gadu laikā nav dzēsta, turklāt 2010.gadā kredīta nosacījumi ir mainīti, izņemot prasību par 40% līgumsodu par laikā neveiktu maksājumu. Portāls uzskatīja, ka tādā veidā, iespējams, valstij piederošā banka ir piedāvājusi labvēlīgākus nosacījumus ar valdības vadītāju saistītam uzņēmumam. V.Dombrovskis savā blogā apgalvoja, ka SIA „Land Development” 2009. un 2010.gadā ir atmaksājis LHZB aizdevuma pamatsummu EUR 359 000 apmērā, un sākotnēji noteiktais līgumsoda apmērs nav ne grozīts, ne atcelts. 
 
Pirms stāšanās Ministru prezidenta amatā V.Dombrovskis ir izsniedzis SIA “Land Development” 111 597 latu lielu aizdevumu. Pietiek.com norādīja, ka līdz ar to V.Dombrovskis potenciāli ir ieinteresēts SIA “Land Development” finanšu situācijas uzlabošanā. Portāls izteica pieņēmumu, ka S.Bukanes virzīšana amatam Ventspils brīvostas valdē ir saistīta ar ievērojamo atalgojumu - 2010. gadā viņa algā saņēma 33 872 latus. V.Dombrovskis skaidroja, ka viņa privātie aizdevumi šī uzņēmuma attīstībai ir piešķirti līdz apstiprināšanai Ministru prezidenta amatā 2009.gada 12.martā un likumā noteiktā kārtībā ir deklarēti valsts amatpersonas deklarācijā 2009.gadā, stājoties amatā. Dombrovskis uzsvēra, ka S.Bukane Ventspils brīvostas valdē pārstāv Finanšu ministriju un ir apstiprināta amatā ar Ministru kabineta lēmumu.
 
Avoti:
Margēviča, A. Dombrovskis: sievas biznesu neesmu ietekmējis. Pietiek.com, 17.04.2011. 
Margēviča, A. Premjeram ar padomnieci kopīgas investīcijas nekustamo īpašumu biznesā. Pietiek.com, 18.04.2011. 
Grūbe, D. Dombrovsku ģimenes uzņēmums trīs gadus "Hipotēku bankai" nav maksājis 1,15 miljonu latu kredīta pamatsummu; banka detaļas nekomentē. LETA. 12.05.2011.
Bagātais, J. Dombrovskis pārliecināts, ka neatrodas interešu konfliktā. LETA. 17.05.2011.
Valda Dombrovska blogs. Manas atbildes uz konkurentu spekulācijām. 
 
 
 
uz augšu

Aizdomas par interešu konfliktu saistībā ar apturēto autobusu iepirkumu

 
2010. gada februārī Valsts reģionālās attīstības aģentūras direktors un Tautas partijas biedrs Māris Krastiņš lūdza Ģenerālprokuratūru izvērtēt, vai premjers Valdis Dombrovskis, apturot skolēnu autobusu iepirkumu konkursu, neizdara uz iepirkumu komisiju politisku spiedienu. V.Dombrovskis bija lūdzis sniegt papildu informāciju un vēlāk apturējis autobusu iepirkuma konkursu, jo bija izteiktas aizdomas par konkursa nolikums ir labvēlīgs vienam pretendentam. Vēl viens apsvērums, kas radīja bažas, bija VRAA prasība autobusu krāsojumam - oranžā krāsa, kas bija TP korporatīvā stila elements. Iesniegumā prokuratūrai M.Krastiņš norādīja, ka V.Dombrovska rezolūcija rada aizdomas, ka viņš darbojas viena uzņēmuma interesēs. Premjera viedokli par iepirkumu konkursu, pēc M.Krastiņa domām, varētu būt ietekmējusi V.Dombrovska partijas biedre un valdes locekle S.Āboltiņa. Viņas vīrs Jānis Āboltiņš ir uzņēmuma “Ive Motors” valdes loceklis. Autobusu iepirkuma konkursa nolikums neliedza “Ive Motors” iesniegt tajā savu piedāvājumu. Tomēr par konkursa uzvarētājiem tika izvēlēti citi uzņēmumi. “Ive Motors” pēc tam iesniedza sūdzību Iepirkumu uzraudzības birojā, tomēr tā tika noraidīta. Saistībā ar šo konkursu pēc V.Dombrovska pieprasījuma pārbaudi veica arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, nekādi pārkāpumi konkursa rīkošanā netika atklāti. J.Āboltiņš kopš 2004.gada Jaunajam laikam ir ziedojis ap 34 000 latu.
 
Avots:
LETA, KNAB