plauksta plauksta
icon_delna icon_trans icon_facebook icon_facebook icon_twitter

Pēc Delnas novērojumiem, politiķi arvien vairāk izmanto sociālo mediju sniegtās iespējas un priekšrocības sava viedokļa skaidrošanā, saziņā ar sabiedrību, kas ir ļoti atzinīgi vērtējams un nodrošina tiešāku deputātu un vēlētāju saziņu.

 

Šobrīd mediji pievērsuši uzmanību Nacionālās apvienības deputāta Dzintara Rasnača asajiem izteikumiem par viņa politisko oponentu A.Elksniņu (SC). "Tā nu ir sanācis, ka lielākais pedofilu aizstāvis Latvijā šodien bija "Saskaņas centra" pārstāvis un advokāts Andrejs Elksniņš. Klientu nauda?" saviem sekotājiem "Twitter" vēstīja Rasnačs. Viņš arī izteica viedokli, ka Elksniņš darot visu tā, lai Latvijai sliktāk, un deputātu nodēvējis par "mūdzi, kam nav dzimtas sakņu".

 

Dz.Rasnačs  ziņu aģentūrai BNS komentējis: "Tas ir mans privātais "Twitter" konts, un es neslēpjos aiz anonīmiem komentāriem". Pēc viņa uzskata, nekādas robežas neesot pārkāptas un vajadzējis būt vēl asākam.

 

Delna uzskata, ka deputāta ierakstus mikroblogā, publiskus izteikumus nav iespējams nošķirt kā privātus izteikumus, lasītājs no tiem veidos savu priekšstatu par deputātu darbu kopumā. Saeimas deputātiem ir saistošas ētikas normas, ko paredz Saeimas deputāta ētikas kodekss, kura normas jāievēro arī komunicējot ar sabiedrību internetā.
Deputātiem būtu jāizvēlas izteicieni, ar cieņu jāizturas pat pret savu sīvāko politisko oponentu, jo šie izteikumi veido priekšstatu par Saeimas darbu un ietekmē uzticēšanos tai.

 

Saeimas deputāta ētikas kodeksa panti:
7.pants: Deputāts publiskos izteikumos izvairās no vārdiem, žestiem un citādas rīcības, kas var būt aizskaroša, kā arī nelieto apvainojošus vai ar Saeimas cieņu nesavienojamus izteicienus; deputāts balstās uz faktiem, to godīgu interpretāciju un argumentāciju.
8.pants: Deputāts nelieto tādus izteikumus un neatbalsta tādu rīcību, ko var uztvert kā aicinājumu uz pretlikumīgu darbību. Deputāts respektē cilvēktiesības un argumentācijai neizmanto atsaukšanos uz sava oponenta rasi, dzimumu, ādas krāsu, tautību, valodu, reliģisko pārliecību, sociālo izcelsmi vai veselības stāvokli.
16. pants: Deputāts ir pieklājīgs pret Saeimas, citu valsts un pašvaldību iestāžu darbiniekiem un ikvienu sabiedrības locekli.

20.pants:  Savā personiskajā dzīvē deputāts nedara neko tādu, kas grautu Saeimas prestižu vai radītu šaubas par viņa spēju godprātīgi veikt deputāta pienākumus.

Saeimas deputāta ētikas kodekss


Šajā gadījumā būtu nepieciešams izvērtēt deputāta rīcības atbilstību ētikas kodeksam.
 

 

No kurienes Deputatiuzdelnas.lv ņem datus?

Deputatiuzdelnas.lv publicētā statistika par Saeimas komisiju un apakškomisiju sēžu apmeklējumu ir balstīta uz Saeimas kancelejas publicētajiem datiem, ko Saeimas kanceleja publicē katru mēnesi par iepriekšējo mēnesi.

 

Vai Deputatiuzdelnas.lv veic papildu aprēķinus?

Deputatiuzdelnas.lv neveic izmaiņas Saeimas kancelejas publicētajos datos, izņemot gadījumus, ka deputāts attiecīgajā mēnesī ir mainījis komisiju.

Deputatiuzdelnas.lv izmanto Saeimas mājas lapā pieejamo informāciju (komisiju maiņa, komisiju sēžu skaits, sēžu datumi) un aprēķina precīzu apmeklēto sēžu skaitu tiem deputātiem, kuri attiecīgajā mēnesī bija mainījuši komisiju.

Pēc Deputatiuzdelnas.lv aicinājuma, kopš 2012.gada februāra Saeimas kanceleja publicē detalizētāku informāciju, piemēram, arī par nenotikušajām sēdēm kvoruma trūkuma dēļ vai arī norādot, ka kāds deputāts attiecīgajā mēnesī ir mainījis komisiju.

 

Vai tiek ņemti vērā attaisnotie kavējumi (komandējums, atvaļinājums, slimība)?

Attaisnotie kavējumi sēžu apmeklējuma aprēķinos netiek ņemti vērā. Deputatiuzdelnas.lv nav pieejama šāda informācija. Publicējot ikmēneša statistiku, šādu informāciju nenorāda arī Saeimas kanceleja, kura ir šo datu avots un kurai vajadzētu būt pieejamai informācijai par gadījumiem, kad deputāts objektīvu iemeslu dēļ nevar piedalīties komisiju, apakškomisiju sēžu darbā.

 

Vai Deputatiuzdelnas.lv publicē arī visus izejas datus?

Jā, Deputatiuzdelnas.lv katru mēnesi publicējot statistiku par Saeimas komisiju un apakškomisiju sēžu apmeklējumu, publicē ne vien kopsavilkumu, kurā norādīts procentuālais sēžu apmeklējums, bet arī absolūtie skaitļi..

Kurās Saeimas komisijās deputāti darbojas – tā ir deputātu un frakciju izvēle. Saeimas komisiju darbs būtiski atšķiras, vienai komisijai mēnesī var būt vien dažas sēdes, citai komisijai tādas ir teju 20 vai pat vairāk – tātad deputātu noslogojums ir ļoti atšķirīgs. Interesenti detalizētāku informāciju var iegūt, izpētot datus, kas apkopoti Excel failā, kas tiek pievienots kopsavilkumam par sēžu apmeklējumu, klikšķinot uz „Visi dati”.

 

Jums ir papildu jautājums, ierosinājums vai kas cits ko vēlaties pateikt lapas veidotājiem?

Rakstiet uz deputatiuzdelnas@delna.lv!

Deputāti savu komentāru par portāla sagatavoto informāciju aicināti iesniegt, sūtot uz e-pastu deputatiuzdelnas@delna.lv

Deputāti ir aicināti izteikt arī savu nostāju par tiem likumprojektiem, kuri atrodami sadaļā Likumi un balsojumi, kā arī argumentēt savu izvēli balsojumā. Aicinām savu viedokli sūtīt uz deputatiuzdelnas@delna.lv