plauksta plauksta
icon_delna icon_trans icon_facebook icon_facebook icon_twitter
Deputātu pilnvaru apturēšana gadījumā par kriminālvajāšanu smagos noziegumos
16
Mai
2013

Grozījums Republikas pilsētas domes un novada domes deputāta statusa likumā mērķis ir reglamentē republikas pilsētas domes un novada domes deputātu tiesības un pienākumus kā arī garantijas, kas nodrošina šo pilnvaru realizāciju.

Likumprojekta grozījumu sākotnējais mērķis bija uzlabot regulējumu, lai  pašvaldību deputāti varētu efektīvāk pildīt amata pienākumus , savienojot tos ar pamatdarbu citā vietā . Sākot no otrā lasījuma likumprojektā izvirza priekšlikumu par deputāta pilnvaru apturēšanu, gadījumā, ja pret deputātu ir uzsākta kriminālvajāšana par smagu vai sevišķi smagu noziegumu. 

1.lasījuma likumprojekts un anotācija

Otrajā lasījumā tiek sagatavotas jaunas izmaiņas, kas izraisa sabiedrības un mediju rezonansi, kā arī nevienprātību starp parlamentāriešiem. Mērķis ir grozīt likuma 4.pantu „Deputāta pilnvaru apturēšana un deputāta aizvietošana uz laiku”. Grozījumus iesniedz Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs E.Sprūdžs, ar kuriem tiek rosināt deputāta pilnvaras apturēt, ja ir uzsākts kriminālprocess pret deputātu.

E.Sprūdža grozījums komisija neatbalsta, bet nāk ar saviem priekšlikumiem 4.panta grozīšanai, nosakot, ka deputāta pilnvaras ir jāaptur, gadījumā, ja pret deputātu ir uzsākta kriminālvajāšana par smagu vai sevišķi smagu noziegumu.  Papildus komisija ierosina, ka pilnvaru ierobežošanas laikā, deputāts saņem 50 procentus no amata mēnešalgas. Ja kriminālvajāšana izbeigta vai deputāts tiek attaisnots, viņš saņem visu par pilnvaru ierobežošanas laiku viņam neizmaksāto mēnešalgu.

Šobrīd likums paredz iespēju deputāta pilnvaras apturēt, ja deputāts trīs mēnešus pēc kārtas nav piedalījies domes sēdēs, vai nu veselības stāvokļa dēļ vai arī nevar ierasties kriminālprocesā noteikto ierobežojumu dēļ (piemēram, ir apcietināts vai atrodas mājas arestā un tml). Deputāta pilnvaras var apturēt, pieņemot attiecīgu domes lēmumu, vai tās tiek apturētas, ja to pieprasa tā kandidātu saraksta iesniedzējs jeb partija, no kura attiecīgais deputāts ievēlēts domē.

2.lasījuma likumprojekta teksts

Par 4.panta grozījumiem 38 nobalso par, 41 – pret, 5 - atturas

Stenogramma pieņemot likumprojekta 2.lasījumu

Priekšlikumu 3.lasījumam bija jāiesniedz līdz 23.maijam 2013.gadā, tomēr līdz 2013.gada 17.septembrim likumprojekts nav pavirzījies tālāk.

Likumprojekta iesniedzēji

Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija

Pievienot komentāru
Vārds:*
E-pasts:*
Pievienot