plauksta plauksta
icon_delna icon_trans icon_facebook icon_facebook icon_twitter
Kolektīvais iesniegums - Grozījumi Saeimas kārtības rullī
04
Jan
2012

Saeima grozījumus Saeimas kārtības rullī galīgajā lasījumā apstiprināja 2012.gada 19.janvārī.

Nedaudz par šo priekšlikumu pieņemšanas gaitu. Saeimas kārtības rullis jau Saeimā bija atvērts saistībā ar aizklāto balsojumu atcelšanu, vēlot vai apstiprinot augstas valsts amatpersonas. Kolektīvā iesnieguma ideja un attiecīgie grozījumi tika pievienoti izskatīšanai uz likumprojekta 2.lasījumu, ko Saeima atbalstīja 2011.gada 22.decembrī.

Saeimas 2. lasījumā skatītie grozījumi Saeimas kārtības rullī paredzēja, ka ne mazāk kā 5000 Latvijas pilsoņiem, kuri iesnieguma iesniegšanas dienā ir sasnieguši 16 gadu vecumu, ir tiesības iesniegt Saeimā kolektīvo iesniegumu. Parakstus kolektīvajam iesniegumam var vākt arī elektroniski, ja tiek nodrošināta parakstītāju identifikācija un fizisko personu datu aizsardzība. Pēc šāda kolektīvā iesnieguma saņemšanas Saeimas prezidijs ne vēlāk kā 10 dienu laikā izvērtē tā atbilstību Kārtības ruļļa prasībām un lemj par nodošanu sākotnējai izskatīšanai Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijai. Šai komisijai iesniegums jāizvērtē ne vēlāk kā mēnesi pēc kolektīvā iesnieguma saņemšanas. Uz Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēdi uzaicināms kolektīvā iesnieguma iesniedzēju pilnvarotais pārstāvis, deputāti no citām Saeimas komisijām un pārstāvji no institūcijām, kurus skar kolektīvajā iesniegumā norādītais prasījums. Komisijas sēdē kolektīvā iesnieguma iesniedzēju pārstāvim ir tiesības komisijas noteiktajā kārtībā pamatot kolektīvo iesniegumu un piedalīties tā apspriešanā. Pēc iesnieguma izvērtēšanas komisija sagatavo ziņojumu un Saeimas lēmuma projektu par tā turpmāko virzību. Tālāk Saeima šo priekšlikumu skata tāpat kā patstāvīgos priekšlikumus. Kolektīvais iesniegums nedrīkst saturēt tādu prasījumu, kurš ir acīmredzami nepieņemams demokrātiskā sabiedrībā vai klaji aizskarošs.

Kā jau iepriekš minēts, kolektīvā iesnieguma priekšlikuma iestrādāšana Saeimas kārtības rullī tika skatīta kopā ar citiem Kārtības ruļļa grozījumiem, kas paredz aizklāto balsojumu atcelšanu.

Pastāvēja iespēja, ka kolektīvā iesnieguma priekšlikums pirms grozījumu apstiprināšanas galīgajā lasījumā vēl piedzīvos izmaiņas, jo Saeimas deputātiem bija atšķirīgi viedokļi, piemēram, par 16 gadu vecuma slieksni iesnieguma parakstītājam, vai 5000 paraksti nav pārāk zems slieksnis kolektīva iesnieguma iesniegšanai, kas varētu pārlieku noslogot Saeimas darbu. Saskaņas centra deputāti iebilda arī pret priekšlikumā noteikto prasību, ka parakstītājiem jābūt LR pilsoņiem.

Neskatoties uz deputātu atšķirīgajiem viedokļiem par šiem jautājumiem, Saeimas Juridiskā komisija 2012.gada 11.janvāra komisijas sēdē pirms 3.lasījuma atbalstīja prasību par 5000 parakstiem, kā arī 16 gadu vecuma un LR pilsoņa statusa prasību kolektīvā iesnieguma iesniedzējiem. Saeimas sniegtā informācija

2012.gada 19.janvārī Saeima šos grozījumus skatīja 3.lasījumā  un deputātu viedokļi atšķīrās par attiecībā par parakstītāju vecumu un nepieciešamo parakstu skaitu šādiem iesniegumiem. Pēc Dz.Rasnača (VL-TB/LNNK) ierosinājuma priekšlikums tika sadalīts divās daļās, deputāti balsoja atsevišķi par vecuma slieksni un par nepieciešamo parakstu apjomu.

Saeimas deputāti atbalstīja Juridiskās komisijas priekšsēdētājas I.Čepānes (V) priekšlikumu, ka nepieciešamais parakstu skaits ir 10 000 LR pilsoņu paraksti, taču neatbalstīja I.Čepānes (V) priekšlikumu noteikt 18 gadu vecuma slieksni un tādēļ galīgajā lasījumā tika saglabāts 16 gadu slieksnis.  

Tādējādi Saeima atbalstīja, ka kolektīvā iesnieguma priekšlikumu var iesniegt LR pilsoņi no 16 gadu vecuma, savācot 10 000 parakstus.

Grozījumi Saeimas kārtības rullī vēl skāra arī jautājumu par aizklātajiem balsojumiem un izmaiņām Saeimas komisiju sastāvā. 3.lasījumā visi minētie grozījumi tika atbalstīti ar 67 balsīm par, 1 pret un 27 deputātiem atturoties.

Likumprojekta iesniedzēji

Saeimas Juridiskā komisija

Pievienot komentāru
Vārds:*
E-pasts:*
Pievienot