plauksta plauksta
icon_delna icon_trans icon_facebook icon_facebook icon_twitter
Maksātnespējas administrācijas regulējums
18
Dec
2013

Informācija pēdējo reizi atjaunota 2013.gada 18.decembrī

2012.gada rudenī Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija sāka gatavot grozījumus Maksātnespējas likumā.

Atbildīgā komisija nolēma prioritāri skatīt priekšlikumus, kas paredz atvieglot maksātnespējas procesu fiziskām personām.

Grozījumi paredzēja saīsināt privātpersonu maksātnespējas procesu no trim līdz vienam gadam no pasludināšanas dienas. Bija paredzēts noteikt, ka kreditoru prasījumu segšanai tiks novirzīti līdzekļi vienas trešdaļas apmērā no parādnieka ienākumiem, bet ne mazāk kā vienas trešdaļas apmērā no vienas minimālās mēnešalgas mēnesī. Savukārt, ja saskaņā ar parādnieka vērtējumu saistību dzēšanas procedūrā viņa ienākumi būtu pietiekami, lai segtu vismaz pusi no kopējām saistībām, kuras paliek pēc bankrota procedūras pabeigšanas, bija paredzēts noteikt sešu mēnešu saistību dzēšanas plāna termiņu.

1.lasījuma likumprojekts un anotācija

Stenogramma, pieņemot likumprojektu pirmajā lasījumā

2013.gada 28.novembrī Saeima Maksātnespējas likuma grozījumus skatīja otrajā lasījumā.Tajos nebija iekļauti plānotie Tieslietu ministrijas grozījumi, kas pēc J.Bordāna teiktā tiks iesniegti uz 3.lasījumu.

Saeimā saņemto priekšlikumu tabula otrajam lasījumam

Balsojumi par priekšlikumiem otrajā lasījumā

Balsošanas rezultāti otrajā lasījumā

Būtiskākais jauninājums juridisko personu maksātnespējas regulācijā likumprojekta otrajā lasījumā bija maksātnespējīgā uzņēmuma valdes locekļu atbildība par nodarītajiem zaudējumiem parādniekam. Grozījumu projektā tam paredzēta jauna likuma nodaļa. Saskaņā ar grozījumiem uzņēmuma valdes locekļiem būs jāatbild par nodarītajiem zaudējumiem parādniekam, tostarp, ja pēdējo trīs gadu laikā pirms maksātnespējas procesa pasludināšanas valdes locekļu rīcības dēļ ir iestājusies parādnieka maksātnespēja un valde ir rīkojusies ar ļaunu nolūku vai rupju neuzmanību.

Likumā plānots noteikt, ka parādniekam var piemērot maksātnespējas procesu, ja parādnieks parādsaistības nebūs nokārtojis ilgāk nekā divus mēnešus. Pašlaik likumā noteikts, ka nespēja nokārtot parādsaistības ir viena no juridiskās personas maksātnespējas pazīmēm, taču nav noteikts, cik ilgā laikā šīs parādsaistības nespēj izpildīt.

Grozījumi likumā papildinās administratora pienākumus pēc juridiskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas – turpmāk viņam glabāšanā valsts arhīvā būs jānodod parādnieka dokumenti.

Paredzēts, ka Latvijas Sertificēto maksātnespējas procesa administratoru asociācija turpmāk varēs ne tikai apmācīt administratoru pretendentus, sertificēt administratorus un organizēt to profesionālās kvalifikācijas pilnveidi, anulēt administratoru sertifikātus, bet arī apturēt administratoru sertifikātu darbību.

No likuma paredzēts izslēgt normu, kas juridiskās personas maksātnespējas procesā ļautu pildīt pienākumus maksātnespējas administratoram, kurš pirms tam jau strādājis uzņēmuma Tiesiskās aizsardzības procesā.

Priekšlikumi Maksātnespējas likuma grozījumiem trešajam lasījumam jāiesniedz līdz 2014.gada 10.janvārim.

Likumprojekta numurs: Nr: 367/Lp11

 

Likumprojekta iesniedzēji
Visu Latvijai-TB/LNNK
Pievienot komentāru
Vārds:*
E-pasts:*
Pievienot