plauksta plauksta
icon_delna icon_trans icon_facebook icon_facebook icon_twitter

 

 
uz augšu
Datu bāzes mērķis
 
Delna ar šo datu bāzi vēlas veicināt pret korupciju neiecietīgu vidi un veicināt kā politiķu, tā vēlētāju atbildīgumu.
 
Šī datu bāze ir instruments sistemātiskai Saeimas darba uzraudzībai, īpaši pretkorupcijas, atklātības un demokrātijas stiprināšanas jomā.
 
Delna piedāvā iespēju un mudina regulāri sekot līdzi Saeimas darbībai. 
 
Demokrātijā būtiskas ir ne vien godīgas vēlēšanas, bet arī godīga un atbildīga politika starpvēlēšanu laikā. Politisko atbildību jāspēj uzņemties gan demokrātiskās vēlēšanās ievēlētiem tautas priekšstāvjiem – Saeimas deputātiem, gan arī sabiedrībai – regulāri sekojot līdzi priekšstāvju darbībai, gan prasot atbildību par pieņemtajiem lēmumiem, darbībām, gan arī sadarbojoties labāku, sabiedrības interesēm atbilstošu risinājumu meklēšanā.
uz augšu
 
Datu bāzē iekļautās partijas
 
Datu bāze sastāv no divām daļām – 11.Saeimas deputātu datu bāzes, kas atrodama sadaļā „Deputāti”, gan arī no arhīva sadaļas, kurā atrodama informācija par 10. un 11.Saeimas deputātu kandidātiem. 
 
11.Saeimas deputātu datu bāzē atrodama informācija par visām 11.Saeimā ievēlētajām partijām, deputātiem.
 
Pašlaik mājas lapā atrodama informācija par Vienotības, „Visu Latvijai! –Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK, Zatlera Reformu partiju, Zaļo un Zemnieku savienību, Saskaņas centru, kā arī neatkarīgo deputātu grupu un to pārstāvošajiem deputātiem.
 
Šī informācija tiek regulāri atjaunota, katru mēnesi aktualizējot datus par deputātu finansēm, Saeimas plenārsēžu, komisiju sēžu apmeklējumu, reputācijas jautājumiem. 
 
Mājas lapā arī pieejams arhīvs, kur publicēti neaktualizēti 10. un 11.Saeimas vēlēšanu deputātu kandidātu profili. Pievēršam uzmanību, ka šie profili netiek regulāri papildināti ar aktuālāko informāciju. Arhīva materiālos atrodama informācija arī par tādām partijām kā „Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā”, apvienību „Par labu Latviju”, kā arī Tautas partijas un Latvijas Pirmās partijas/ LC deputātu kandidātiem. Tāpat arhīvā atrodami vēlēšanās izvirzīto premjeru amatu kandidātu, kuri nekandidēja vēlēšanās, profili, piemēram, SC premjera amata kandidāta Nila Ušakova vai ZZS premjera amata kandidāta A.Lemberga profils.
 
uz augšu
Datu bāzes metodoloģija 
 
Mājas lapa www.deputatiuzdelnas.lv ir veidota, ievērojot tālāk aprakstītos principus:
 • Bezpartejiskums – visi deputāti un partijas ir vērtētas pēc vienas mērauklas;
 • Vienlīdzība – visiem deputātiem, par kuriem tiks izvietota informācija, būs vienlīdzīgas iespējas šajā mājas lapā sniegt savu komentāru par publicētās informācijas saturu; 
 • Līdzdalība – ikviens mājas lapas lietotājs var piedalīties satura veidošanā, sazinoties ar mājas lapas veidotājiem pa e-pastu deputatiuzdelnas@delna.lv, izsakot viedokli, ierosinājumus, kritiku. 
 
Mājas lapas saturs ir atvērts lietotāju komentāriem. Mājas lapas veidotāji patur tiesības dzēst komentārus, kas aizskar personas godu un cieņu, aicina uz vardarbību, rasu naidu vai citu prettiesisku darbību veikšanu vai arī visu cita veida informāciju, kas ietekmē vai var ietekmēt mājas lapas normālu darbību un drošību.
 
Likumprojekti
 
Mājas lapā apkopota informācija par Saeimā aktuālajiem likumprojektiem, kas plašākā nozīmē saistīti ar Saeimas darba atklātību, pretkorupciju, labu pārvaldību un demokrātijas stiprināšanu. 
 
Publicējot informāciju par kādu likumprojektu, Delnas pārstāvji ne vien apkopos informāciju no plašsaziņas līdzekļiem (likumprojekta konteksts, ekspertu vērtējumi, partiju nostāja), bet arī apmeklēs attiecīgās Saeimas komisiju sēdes, kurās skatīs šos likumprojektus. Iespēju robežās tiks noskaidrota arī partiju un deputātu pozīcija šajos likumprojektos.
 
Deputātu profili
 
Datu bāzē pieejama informācija par visiem 100 Saeimas deputātiem, kā arī informācija par deputātiem, kuri ir bijuši Saeimas deputāti, taču uz laiku nolikuši mandātu. 
 
Deputātu profilu informācija veidota pēc vienota principa, tajā apkopojot gan Saeimas publicēto informāciju, gan apkopojot informāciju no plašsaziņas līdzekļiem.
 
Deputātu reputācijas sadaļa veidota pēc šādiem informācijas atlases kritērijiem:
 • Pret deputātu izvirzīta apsūdzība par iespējamu iesaisti koruptīvās darbībās (kukuļdošana, dienesta stāvokļa ļaunprātīga izmantošana utml.)
 • Atbildīgā institūcija ir konstatējusi, ka deputāts ir atradies interešu konfliktā;
 • Deputāts ir ar apšaubāmu reputāciju, kas raisa aizdomas par neētisku rīcību vai iesaisti ar korupciju saistītās darbībās.
 • Deputātam ir lieli skaidras naudas uzkrājumi (sākot no 10 tūkst. LVL) un/vai lielas parādsaistības (sākot no 150 tūkst. LVL ), lieli aizdevumi, neskaidri finanšu darījumi;
 • Deputāts ir vairākkārtīgi mainījis politiskās partijas.
 
Faktori, kas tika ņemti vērā, sagatavojot reputācijas epizodes aprakstu:
 • Notikuma nozīmīgums – iespējamās sekas – lokālas, plašākas sabiedriskas; 
 • Notikumu biežums – vienreiz / atkārtoti;
 • Notikumu skaits – viens/ vairāki- deputāts/kandidāts atbilst vairākiem kritērijiem, iesaistīts vairākos notikumos;
 • Notikumā iesaistītā politiķa statuss – partijas līderis, valdes loceklis, valsts amatpersona, cits sabiedriski augsts amats (žurnālists/redaktors);
 • Deputāta/kandidāta iesaiste notikumā – tieša / netieša;
 • Notikuma brīdis – nesens/ noticis pirms 10 vai vairāk gadiem;
 • Medija, kā informācijas avota uzticamība, aprakstot gadījumu, objektivitāte;
 • Notikuma atspoguļojums medijos – minēts tikai vienā medija/informācija parādās vairākos medijos;
 • Kopējā aina par deputātiem/kandidātiem – kandidātu/ deputātu profila informācija kontekstā ar citu deputātu/kandidātu profilu informāciju.
 
Notikumu hronika
 
Notikumu hronikā tiek publicēta informācija par notikumiem, kas ir tieši vai netieši saistīti ar korupciju, ētiska rakstura pārkāpumiem, apšaubāmu rīcību, kā arī notikumi, kam ir tieša vai netieša ietekme uz pretkorupcijas darbu, sabiedrības līdzdalību, uzticību Saeimai, politikai kopumā.
 
 
Aktualitātes
 
Delna regulāri publicēs aktuālos rakstus par mājas lapā ietverto informāciju – analizējot ar Saeimu saistītās aktualitātes. Aktuālo rakstu sagatavošana tiek piedāvāta arī citiem autoriem – žurnālistikas studentiem, interesentiem. Par iespējām publicēt ar Saeimas darbu, politikas aktualitātēm saistītu rakstu var plašāk uzzināt, rakstot uz e-pastu deputatiuzdelnas@delna.lv 
 
uz augšu
Datu bāzē izmantotie avoti
 
Deputātu profilu informācija balstīta uz iepriekš publicētiem materiāliem plašsaziņas līdzekļos:
 • Laikraksti: nacionālie laikraksti (DIENA, Latvijas Avīze, Neatkarīgā Rīta Avīze) un to interneta versijas, reģionālie laikraksti un to interneta versijas.
 • TV, radio un ziņu aģentūras: LTV1 „De facto”, LTV „Panorāma”, TV3 ziņas, „Nekā personīga”, TV5, ziņu aģentūras LETA arhīvs, Latvijas radio ziņu dienesta materiāli.
 • Datu bāzes: Lursoft publicētais Uzņēmumu reģistrs, citi reģistri; Valsts ieņēmumu dienesta publicētā Valsts amatpersonu deklarāciju datu bāze, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja publicētā Politisko organizāciju ziedojumu un dāvinājumu datu bāze. 
 • Interneta mediji: lielākie ziņu portāli – Delfi.lv, Apollo.lv, Tvnet.lv, Pietiek.com
 • Informācija atsevišķos gadījumos iegūta no tiesu spriedumiem, kā arī tieši sazinoties ar atbildīgajām institūcijām – KNAB, Valsts policiju utt.
Kā iepriekš norādīts, apkopojot informāciju, tika ņemta vērā medija, kā informācijas avota uzticamība, aprakstot gadījumu, objektivitāte, kā arī tas, cik plaši notikums medijos atspoguļots (minēts tikai vienā medijā (kontekstā ar avota uzticamību), vai atspoguļots, analizēts plašāk.
 
uz augšu
 
Interešu atruna
 
Tā kā 11. Saeimas vēlēšanās kandidēja un 11.Saeimā ir ievēlēti vairāki Sabiedrība par atklātību -  Delnas biedri, arī bijušie biedri – šī informācija norādīta arī pie viņu profiliem. 
 
uz augšu
Datu bāzes atbalstītāji
 
Projektu “Parlamentārā uzraudzība un deputātu atbildīgums: interneta rīks www.deputatiuzdelnas.lv” finansiāli atbalsta Sorosa fonds – Latvija Tiesiskas valsts programmas ietvaros. Plašāka informācija par Sorosa fonda – Latvija atbalsta virzieniem pieejama internetā www.sfl.lv
 
 
Delnas darbību atbalsta Open Society Foundation, kā arī privāti ziedotāji. 
 
 
Deputatiuzdelnas.lv satura veidošanā tiek izmantoti Lursoft sniegtie pakalpojumi.
 
 
Ar pilnu informāciju par Delnas atbalstītājiem, ziedotājiem var iepazīties, skatot Delnas darbības gada pārskatus, kas tiek publicēti Delnas mājas lapā 
 
Mājas lapu izstrādāja SIA Digibrand.
 
 


Pateicamies par sadarbību!