plauksta plauksta
icon_delna icon_trans icon_facebook icon_facebook icon_twitter

Partijas profils

Pēdējās izmaiņas veiktas 2013.gada 27.augustā.

Zatlera Reformu partija (ZRP) tika dibināta 2011. gada 23. jūlijā, dienā, kad notika referendums par 10. Saeimas atlaišanu.

2012.gada aprīlī Zatlera Reformu partija mainīja nosaukumu, grozīja statūtus un mainīja logo un kļuva par Reformu partiju (RP).

Reformu partijas (RP) frakciju veido 16 deputāti, frakcijas priekšsēdētājs no 02.05.2013 ir Edmunds Demiters. Vēlēšanās RP ieguva 22 mandātus, taču īsi pirms 11. Saeimas pirmās sēdes no tās atšķēlās seši deputāti.
 
RP dibinātājs ir bijušais Valsts prezidents Valdis Zatlers. Dažas nedēļas pirms savas prezidentūras beigām, 28.maijā, V. Zatlers rosināja Saeimas atlaišanu. V. Zatlers kļuva par pirmo prezidentu kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas, kurš prezidenta amatā nav pārvēlēts uz otru termiņu. Divas dienas pēc prezidentūras termiņa beigām - 9.jūlijā –V. Zatlers  paziņoja, ka dibinās jaunu partiju. 
 
Komentējot V. Zatlera lēmumu rosināt 10. Saeimas atlaišanu, politikas analītiķi norādīja, ka V.Zatlera rīcība nav principiāla, jo daudz lielāka oligarhu interešu ietekme un mazāka sabiedrības uzticība bija iepriekšējai, 9.Saeimai. Zatlera lēmums tika saistīts arī ar viņa vēlēšanos palikt politikā arī pēc prezidentūras termiņa beigām. Saeimas atlaišana šādā gadījumā būtu atspēriena punkts jauna politiskā spēka veidošanas procesā.
 
RP VADĪBA
 

Reformu partijas valdes priekšsēdētājs ir Edmunds Demiters.

Valdes locekļi: bijušais Latvijas valsts prezidents un RP valdes priekšsēdētājs Valdis Zatlers; Izglītības ministrs Vjačeslavs Dombroviskis; bijusī Valsts prezidenta padomniece Sandra Sondore–Kukule;  11.Saeimas deputāts Jānis Ozoliņš, kurš ir arī valdes priekšsēdētāja vietnieks finanšu pārraudzības jautājumos (no 2013.gada 6.aprīļa); Rihards Kozlovskis- Iekšlietu ministrs, bijis Aizsardzības ministrijas padomnieks; Sarma Freiberga – izglītības ministra padomniece iekļaujošās izglītības jautājumos, fonda „Nāc līdzās!” valdes priekšsēdētāja; Romualds Ražuks – Pieprasījumu komisijas priekšsēdētājs; Edgars Rinkēvičs – Latvijas Republikas Ārlietu ministrs, bijis bijušā Valsts prezidenta kancelejas vadītājs Valda Zatlera prezidentūras laikā; Saeimas deputāts Vilnis Ķirsīs; Saeimas deputāte Inita Bišofa; uzņēmējs un A/S „Liepājas papiīrs” prezidents Jānis Vilnītis; Edmunds Jurēvics – Saeimas deputāta palīgs; Inga Antāne – Vides un reģionālās attīstības ministra padomniece; Dainis Vingris – Kokneses novada padomes priekšsēdētājs; Žanna Kulakova – bijusī Daugavpils domes priekšsēdētāja.

RP SAEIMĀ
 
Partija 11. Saeimas vēlēšanās ieguva 22 mandātus, taču nepilnu mēnesi pēc vēlēšanām no tās atšķēlās seši deputāti. Šobrīd RP frakcijā ir 16 deputāti un to vada partijas dibinātājs Valdis Zatlers. Viņš arī kandidēja uz 11. Saeimas priekšsēdētāja amatu, taču netika ievēlēts. Partijas pārstāve I.Lībiņa-Egnere ir Saeimas priekšsēdētājas biedre, kura šajā amatā nomainīja partijas biedri Ingu Biti.
 

RP deputāti Saeimā vada četras komisijas:

  • Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisiju (Jānis Ozoliņš),
  • Pieprasījumu komisiju (Romualds Ražuks)
  • Nacionālās drošības komisiju (Valdis Zatlers)
  • Eiropas lietu komisiju (Zanda Kalniņa-Lukaševica)
 
Olšteina sešinieks
 
Īsi pirms valdības izveidošanas, dienu pirms 11. Saeimas pirmās sēdes, 2011. gada 16. oktobrī no Reformu partijas izstājās seši Saeimas deputāti: Klāvs Olšteins, Elīna Siliņa, Gunārs Rusiņš, Jānis Upenieks, Viktors Valainis un Jānis Junkurs. Savu lēmumu deputāti pamatoja ar "nedemokrātisko lēmumu pieņemšanu un savstarpējo neuzticēšanos" partijas iekšienē. V. Zatlers deputātu atšķelšanos nosauca par „sitienu zem jostasvietas”.
 
Pēc sešu deputātu izstāšanās no RP, koalīciju veidojošajām partijām – RP, Vienotībā un VL-TB/LNNK –palika vairs tikai 50 deputātu atbalsts Saeimā, ar ko nepietiek, lai izveidotu stabilu koalīciju. No partijas aizgājušie deputāti pauda atbalstu Valdim Dombrovskim kā ministru prezidentam un divas dienas vēlāk tomēr vienojās ar koalīciju veidojošajām partijām par iesaistīšanos valdībā. Deputātu grupa kopā ar Vienotību ir uzņēmusies politisko atbildību par bezpartejiskā satiksmes ministra Anrija Matīsa (pirms tam Aivja Roņa) darbu. Viena no partiju pametušajām deputātēm – Elīna Siliņa - Saeimā vada Publisko izdevumu un revīzijas komisiju.
 
No RP seši deputāti atšķēlās pirms 11.Saeima vispār bija uzsākusi darbu. Līdz šim sabiedrībai maz zināmie kandidāti 11.Saeimā tika ievēlēti lielākoties partijas līdera atpazīstamības dēļ, taču šķeltnieki to neuzskatīja par pietiekamu pamatu, lai, pametot partiju, noliktu arī deputāta mandātu. No partijas atšķēlušies, viņi Saeimā izveidoja neatkarīgo deputātu grupu, par kuras līderi kļuva Klāvs Olšteins. Deputātu grupa neoficiāli nodēvēta par Olšteina sešinieku un RP šķeltniekiem. K. Olšteins 10. Saeimā bija ievēlēts no Vienotības, taču pēc Valda Zatlera nepārvēlēšanas prezidenta amatā Olšteins mandātu nolika un jau 2011.gada jūlijā pievienojās RP. 
 
 
Straujie reitinga kritumi
 
Pēc veiksmīga starta 11. Saeimas vēlēšanās, kad RP ieguva 22 mandātus jeb 20,84% balsu, divu mēnešu laikā partijas reitings ir strauji krities. Pēc Latvijas faktu datiem 2011.gada oktobra beigās par RP vēlēt bija gatavi 10,9% aptaujāto balsstiesīgo iedzīvotāju. Novembra otrajā nedēļā pētījumu centra SKDS direktors, sociologs Arnis Kaktiņš atzina, ka RP reitings ir noslīdējis līdz kritiskam līmenim – zem 5%.
 
 
DARBS VALDĪBĀ
 
  Dombrovska valdība (2011. gada 25. oktobris - pašlaik
Ārlietu ministrs 
Edgars Rinkēvičs (11.Saeimas vēlēšanās nekandidēja)
 
Ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts (11.Saeimas vēlēšanās nekandidēja)
Iekšlietu ministrs  Rihards Kozlovskis
zglītības un zinātnes ministrs Vjačeslavs Dombrovskis
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Deputatiuzdelnas.lv satura veidošanā tiek izmantoti Lursoft sniegtie pakalpojumi. Pateicamies par sadarbību!

 
Pievienot komentāru
Vārds:*
E-pasts:*
Pievienot